SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aslı Çakır Alptekin’e kirli şantaj!

Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği'nin(IAAF) rüşvet almakla suçlanan eski başkanı Diack'ın oğlu Papa'nın, CAS'ın 8 yıl men cezası verdiği 2012 Londra Olimpiyatı şampiyonu Aslı Çakır Alptekin'den dosyayı kapatmak için 500 bin Dolar talep ettiği ortaya çıktı.

Güncellenme: 09:09, 06/11/2015
Aslı Çakır Alptekin’e kirli şantaj!

Futboldan atletizme sıçrayan rüşvet ve yolsuzluk skandalı, Aslı Çakır Alptekin’in davasına kadar uzadı. Dünya Anti Doping Ajansı’nın(WADA) 9 Kasım’da açıklayacağı raporu eline geçiren Fransız ‘mediapart’ haber sitesi büyük bombayı patlattı.

çakıralpppp

Raporda, Rusya’dan doping olaylarını örtpas etmek için en az 200 bin Euro rüşvet almakla suçlanan IAAF’ın eski başkanı Lamine Diack’ın kirli işlerini yürüten oğlu Papa Massata Diack’ın da Aslı Çakır Alptekin’i temize çıkartmak için 500 bin Dolar rüşvet talep ettiği yazıldı.

‘Dünya atletizminin kara raporu’ başlıklı yazıda Alptekin’in Diack’ın iki oğluyla birlikte kurduğu şantaj çetesinin kurbanı olduğu belirtildi. IAAF'ta o dönem pazarlama yöneticisi olan Papa Diack, kardeşi Khalil ile birlikte Kasım 2012'de Alptekin'den 500 bin dolar talep etti. Ancak Alptekin bu teklifi reddedince dava devam etti. Ağustos 2015'te Spor Tahkim Mahkemesi CAS'ın 8 yıl ceza verdiği milli atlet, olimpiyat madalyasını da kaybetti.

1149490_d0e9d55999e95564cdec4aa814a33ee0

PAPA'NIN DOSYASI KABARIK Papa Massata Diack ile ilgili daha önce de birçok iddia ortaya atıldı. İngiliz basını, 2017 Dünya Şampiyonası'nın Katar'a verilmesini sağlamak için Diack'ın 5 milyon dolar talep ettiğini açıkladı. Seçimi Londra'nın kazanmasına rağmen bu parayı yine de istediği söylenen oğul Diack, IAAF'taki görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

SHOBUKHOVA 569 BİN DOLAR VERDİ WADA komisyonunun 1 yıllık araştırması sonunda ortaya çıkan raporda, Aslı Çakır'ın dışında 6 Rus atlettten para talep edildiği yer aldı. Diack kardeşler ile IAAF Arti Doping Direktörü Gabriel Dolle ve Diack'ın hukuk danışmanı Habib Cisse'den oluşan ‘çete'nin, Rus maratoncu Liliya Shobukhova'dan üç ayrı partide 569 bin dolar para sızdırdığı belirlendi. İki yıl men alan Shobukhova'nın cezası, WADA soruşturmasına yardım ettiği için 7 ay düşürülmüştü.Benzer bir durumun Aslı Çakır Alptekin için de uygulanabileceği öğrenildi.

HaberTürk

Yayınlanma Tarihi:08:48,