SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hamza hocanın seviyesi

Benfica mağlubiyeti sonrası sosyal medyada en çok öne çıkan eleştirilerden biri, Hamza Hamzaoğlu'nun “bu seviyelerin hocası” olmadığı yönündeydi. Tartışılabilir elbette, ama değerlendirmeleridoğru yapmak gerekiyor.

Taraftarların hatırlaması gereken şu. Prandelli'nin kovulduğu dönemde Galatasaray'ın maddi sıkıntıları iyice gün yüzüne çıkmıştı. Kadro büyük bedellere alınan ancak işe yaramayan futbolcularla şişmişti. o dönem aranan az para alacak ve transfer istemeyecek bir teknik direktördü. Hamzaoğlu da kendinden bekleneni yaptı ve imkanlar dahilinde oldukça başarılı oldu. daha ilk Şampiyonlar ligi tecrübesinde ise fena sayılmayacak bir performansı var. Kabul etmekte fayda var. Galatasaray'ın şu an için “o seviyelerin hocaları”nı getirecek maddi gücü yok. Hamza hocanın daha iyi bir alternatifi olmadığına göre de eleştirilerin yıpratıcı seviyede olmaması gerekiyor.

ROONEY’E GOMEZ ÖRNEĞİ

Manchester United menajeri Louis Van Gaal'den geçen hafta ilginç bir açıklama geldi. Kulübün eski futbolcularından Paul Scholes bir yorumunda, Wayne Rooney'in son dönemdeki formsuzluğunu Van Gaal'in oyun anlayışına bağlarken, bu taktiklerle Andy Cole ve Ruud van nistelrooy gibi efsane forvetlerin bile başarılı olamayacağını söylemişti. Tecrübeli teknik adam kendisine aktarılan bu yoruma katılmadığını belirtirken, kendi futbolcularına Mario Gomez'i örnek gösterdi ve şu ifadeleri kullandı: “Ben Bayern Münih'i çalıştırırken, o zaman Mario Gomez vardı. Bir maçta ortalama 9 kez topla buluşurdu. en fazlası 14'tü. Ama her maçta gol attı.”

Van Gaal'in yaptığı aslında modern golcü tarifi. Hızlı oynanan oyunda, tek forvetli dizilişlerde forvetlerden beklenen artık hücumlara öncülük etmek değil. ihtiyaç olan yerde konumlanmak ve fırsat geldiğinde isabetli vuruşla işi bitirmek. dünya futbolu bu istikamete giderken, golcü oyuncular için “oyunda yok”, “hücumda kayboldu” gibi eleştiriler anlamsızlaşıyor. doğru olan son vuruşlardaki kabiliyetiyle değerlendirmek.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek