SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ünlü hoca Jorge Jesus'un, S.Lizbon ile eski takımı Benfica'yı 3-0 devirirken uyguladığı strateji, sarı kırmızılılar için bugünkü zorlu maça ışık olacak. Dikine toplarla, hızlı oyuna karşı Benfica çaresiz kalıyor. Defansları da arızalı.

Galatasaray bu akşam kritik bir maça çıkacak. İlk randevuda 2-1 yendiği Benfica ile deplasmanda karşılaşacak olan sarı kırmızılılar, gruptan çıkma adına zorlu deplasmandan mutlaka puan ya da puanlarla dönmek zorunda. Son dönemde Galatasaray'ın performansı artışıyla dikkat çekiyor.Peki, Galatasaray Benfica'yı deplasmanda nasıl yener? Bu sorunun cevabı 25 Ekim'de oynanan Benfica-Sporting Lizbon maçında gizli. Eski takımı Benfica'ya karşı ilk derbisinde 3-0 kazanan S.Lizbon hocası Jesus'un uyguladığı strateji Cimbom'un en büyük ışığı olacak.

BENFICA'NIN ZAAFLARI NE?

1-ÖN ALANDA BASKI Benfica takımı özellikle rakibin pres yaptığı anlarda savunmada top kurmakta zorluk yaşıyor. Sporting maçında yedikleri gollerden biri böyle bir hata sonucu oldu.

2-DEFANS ARASINA ATILAN TOPLAR Portekiz ekibinin savunmasındaki eksiklerden biri de oyuncular arasındaki iletişim kopukluğu. Sezon başından beri Rui Vitoria, istediği çözümü bulamadı.

3-OFSAYT TAKTİĞİ HATASI Benfica'nın hatalarından biri de Sporting karşısında uyguladığı ofsayt taktiği oldu. Bu tip iki pozisyon yaşayan Jesus, dikine ve hızlı toplarla rakibini alt üst etti.

GALATASARAY NEYE DİKKAT ETMELİ?

1-KANATLAR ÖNEMLİ Benfica hücum hattında sürekli olarak topu kanatlara taşıyarak gol arıyor. Özellikle Gaitan ve Guedes ile ceza alanına attığı paralel toplarla tehlike yaratıyorlar.

2-BİRE BİRDE TEHLİKELİLER Gaitan, Almeida ve Jimenez birebirde rahat adam eksiltiyor. Bireysel yetenekleriyle ön plana çıkan üçlü ceza alanı çevresinde önlem alınması gereken isimlerden.

3-DURAN TOP ORGANİZASYONLARI Portekiz ekibi duran toplarda Luisao ve Vieira ikilisini topla buluşturmak için önem gösteriyor. G.Sray'ın uzun boylu iki savunmacıya önlem alması şart.

GRUPTA HER PLAN SİLBAŞTAN YAPILACAK

GALATASARAY Başkanı Dursun Özbek de takımla birlikte Lizbon'a gitti. Eşi ile Portekiz'e uçmadan önce havaalanında Benfica maçıyla ilgili konuşan Özbek, “Takımın form durumu şu an çok iyi. İyi bir sonuç bekliyoruz” dedi.

HER ŞEY DEĞİŞECEK

Kazanmaya gittiklerini ifade eden Özbek, ”Orada alacağımız sonuç, gruptaki her şeyi değiştirecek. Sil baştan yapacak. Onun için çok iyi hazırlandık. Ççok iyi bir skorla döneceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Hürriyet

Yayınlanma Tarihi:07:38,