SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Osmanlıspor deplasmanından galibiyetle ayrılmasına rağmen Lazar Markoviç'i sakatlığa kurban veren F.Bahçe'de bu sezon çok sayıda sakatlık yaşanması endişe yaşattı. Sarı lacivertlilerde Almanya'da ameliyat olan Caner'in yanı sıra Ba, Kadlec ve Volkan Şen sakatlıkları nedeniyle Başkent'e götürülmezken Sırp yıldız, Beşiktaş derbisinde de problem yaşamış ve karşılaşmayı tamamlayamamıştı.

Markovic’in kiralık geldiği Kanarya'da 10 haftada ikinci kez sakatlanmasının nedenleri merak konusu olurken oklar yanlış antrenman metotlarını işaret ediyor. Sezon başında hiçbir test yapmayan ve “Bilimsellik benim için farklıdır” diyen teknik direktör Vitor Pereira, takımı bir an önce maçlara hazırlamak için fiziki yüklemeyi yapmayıp taktiksel çalışmalara ağırlık verdi.

SALONDA ÇALIŞMASI AZ

Portekizli hoca bu sisteme yapılan eleştirileri de “Benim sistemim şampiyonluğu getirir” diyerek kesti ancak sarı-lacivertlilerde şu an sakatlıklar aynı oyuncuda ikinci kez yaşanmaya başladı.

Kuvvet ve dayanıklılık çalışmasından ziyade kısa pas, şut ve çalıma dayalı bir sistemi benimseyen Pereira'nın salon çalışması da çok az. Oyuncular idmanda kısa mesafede depar atmaya alıştıkları için Markoviç gibi maç içinde uzun mesafeli koşularda adale sakatlığı yaşanıyor.

Kadrosunda %80 oranında sakatlık yaşayan sarı-lacivertlilerde sezon başından beri kimlerin sakatlık yaşadığını yazmaktansa kimlerin yaşamadığını yazmak daha kolay oldu. Nani, Fernandao ve Şener kaleciler sakatlanmayan oyuncular oldu.

Gücü çabuk bitiyor

10. haftanın tamamlandığı ligde hiçbir oyuncusunun fiziki durumunu kestiremeyen teknik heyet, yüklemeyi antrenman içinde yapmayı uzun mesafeye yaysa da yaşanan sakatlılar takımın artması beklenen gücünü de etkiliyor.

Maçların ikinci yarılarında ve özellikle 60. dakikalarından sonra takımın düşmesindeki temel neden olarak da bu durum gösteriliyor. İstatistikler de bunu destekliyor. Örneğin önceki akşam oynanan maçta Osmanlıspor son yarım saatlik bölümünde F.Bahçe'ye topla oynama oranında ciddi bir üstünlük kurdu.

Sampiy10