SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Sokakları dar edeceğiz”

Trabzon Demokratik Kadın Platformu, Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun kadınlar ile ilgili söylediği sözlere basın bildirisi ile yanıt verdi.

Güncellenme: 15:30, 30/10/2015
“Sokakları dar edeceğiz”

Trabzon Demokratik Kadın Platformu, Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun kadınlar ile ilgili söylediği sözlere sert yanıt verdi.

Trabzonlu Kadınlar, İbrahim Hacıosmanoğlu’nun kadın düşmanı sözleri üzerine yaptığı basın açıklamasında, “Bizler kadın gibi yaşamanın ne demek olduğunu, ne İbrahim Hacıosmanoğlu’ndan ne de onun kadın düşmanı söylemlerde bulunma cürretini aldığı AKP’li bakanlardan öğrenmedik. Bizler kadın gibi yaşamanın ne demek olduğunu, doğanın talanına karşı direnen Tonyalı kadınlardan, Havva anadan öğrendik! Artık her köşeye sıkıştığınızda her zaman onurve başı dik yaşayan kadınları dilinize dolamaktan vazgeçin. İbrahim Hacıosmanoğlu’nu ve onun sırtını sıvazlayanları buradan bir kez daha uyarıyoruz; o eril, o kadın düşmanı dilinizi kadınların üzerinden çekin artık! Kadınların öfkesinden korkun. O kadınlar, kadın düşmanlarına Trabzon sokaklarını dar edecek!” ifadelerini kullandılar.

İSTANBUL KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Trabzonspor Başkanı'nın hakemleri alıkoyma eylemi de, kadınları aşağılayıcı söylemi de hukuka aykırıdır ve suç oluşturmaktadır.

Geniş kitleleri etkileyebilecek konumda olan bir spor kulübü başkanının “Ben kadın gibi 100 sene yaşayacağıma, adam gibi 1 sene yaşar, adam gibi ölürüm” sözleri, tüm kadınlara ve insan haklarına saygı duyan herkese hakarettir.

Bu sözler kadının insan haklarını yok sayan, kadını birey olarak görmeyen bir zihniyetin dışa vurumudur ve Türk Ceza Kanunu 125. Madde'de düzenlenen “insan onurunu rencide eden bir isnat” olarak hakaret suçunu oluşturmaktadır. Hakaretin alenen işlenmiş olması ise cezayı ağırlaştırıcı nedendir.

Ayrıca bu sözler, Türkiye’nin taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi açısından da “kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddet” niteliğindedir ve kovuşturulması gerekir.

Kadın kuruluşları olarak, Türk Ceza Kanunu ve başta Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi olmak üzere uluslararası sözleşmelere dayanarak suç duyurusunda bulunacağız.

Bu sözleri söyleyen kişinin, tüm kadınlardan ve toplumdan özür dilemesi gerekmektedir.

Trabzonspor Başkanı'nın konuşmasındaki diğer vahim bir husus da, “Benim ailem onurlu bir ailedir; bana önce adamlığı, adam gibi yaşamayı öğrettiler” cümleleridir. Ülkemizde ailede verilemeyen toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışının, eğitim yoluyla anaokulundan başlayarak ders olarak okutulmasına ne denli ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Aslında resmi müfredata bu konuda bir ders konulması, İstanbul Sözleşmesi 14. Madde, CEDAW 5. Madde ve 6284 Sayılı Kanun gereği de zorunludur.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak başta Milli Eğitim Bakanlığı'na ve tüm ilgili kurumlara, anaokulundan başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilmesinin önemini bir kez daha hatırlatıyoruz.

2011 yılında kaldırılan Kadın Bakanlığı'nın, seçim sonrasında yeniden kurulması gerektiğine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz

Trabzonspor Başkanı'nı, kadınlara yönelik bu utanç verici ve suç oluşturan sözleri nedeniyle kınıyor, Futbol Federasyonu Başkanlığını da acilen harekete geçmeye davet ediyoruz.

Av. Nazan MoroğluİKKB Koordinatörü

 

Yayınlanma Tarihi:15:27,