SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Pereira’nın hediyesi

Vitor Pereira'nın o kadar çok eksiği var ki, tam birini düzeltirken başka bir sorun istediğini elde etmesine engel oluyor. Tam 15 maç ideal dizilişi bulmakla uğraştı. Ben mesela çok eleştirildiği Kayserispor maçında ilk kez ideal dizilişe yaklaştığını belirterek yaptıklarını doğru bulmuştum. O gün tek sorun Fernandao'nun fazladan ilk 11'e monte edilmesiydi. Onun yerine orta saha ile hücum arasında bağlantıyı kurabilecek bir oyuncunun varlığının çok şeyi değiştirebileceğini belirtmiştim.

Nitekim Ajax maçında Portekizli teknik adam ilk defa olması gereken kadroyu sahaya sürdü. 30-40 dakikalık bölümler halinde de olsa, sarı-lacivertliler güzel futboldan örnekler sundu. Diego'nun gününde olmaması Avrupa Ligi mücadelesinde iyi futbolun 90 dakikaya yayılmasını engellemişti.

Galatasaray karşısında aynı kadro ve dizilişe devam edince özellikle ilk yarıda çok üstün bir oyun çıktı ortaya. Her şey Pereira'nın istediği gibi gidiyordu. Psikolojik etkinin önüne geçemeyen Galatasaray, ilk 45 dakikalık bölümde pas bile yapmaktan ürken bir görüntü içindeydi. 2. yarı Fenerbahçe'nin biraz daha kontrollü oyuna geçmesiyle topa sahip olmaya başlasalar da aslında gole kadar rakip kalede etkili olabilecek pozisyonları üretememişlerdi.

Vitor Pereira bir türlü oyunu okuyamadı. Adeta Galatasaray üzerlerine gelsin diye bekledi. Halbuki 2. golü aramak için değişiklikleri yapsa, o gol gelmese bile en azından topun rakip sahada olmasını sağlayacaktı. Sarı-kırmızılı ekip için 1 puan kuşkusuz moral açısından iyidir. Ancak onların da pek bunu hak edecek bir oyun ortaya koyamadıklarını kabul etmek gerekir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek