SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Togan Tokaç göğsümüzü kabarttı

Togan Tokaç göğsümüzü kabarttı

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde 20 ülkeden 128 sporcunun katıldığı Champions Bowl 2015 9-16 Yaş Arası Dünya Çocuk Tenis Şampiyonası sona erdi.

Şampiyonada, kategorilerde en fazla dereceye sahip olan Bulgaristan şampiyon oldu. Türkiye’den Togan Tokaç ise 11 yaş erkeklerde şampiyon oldu.

Manavgat’taki World Of Sunrise Tesisleri’nde düzenlenen ve 14 kategoride gerçekleştirilen şampiyonada 128 sporcu mücadele etti. Şampiyonaya, Türkiye, Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Moldova, ABD, Sırbistan, Fransa, İsrail, Meksika, Gana, Bulgaristan, İngiltere, Hindistan, Romanya, Rusya, Slovakya ve Macaristan’dan 9 ile 16 yaş arası kız ve erkek sporcular katıldı. Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) hakemleri tarafından yönetilen turnuvaya Türkiye de 8 kategoride 16 sporcu ile mücadele etti. Şampiyona final maçları ile sona erdi.

Şampiyonada en fazla derece elde eden Bulgaristan şampiyonluk kupasını aldı. Türkiye’den 11 yaş erkeklerde Togan Tokaç, finalde İspanyol rakibi Rios Eneko’yu 6-1 ve 6-3’lük setlerle 2-0 yenmeyi başararak ülkemizden birinci olan tek sporcu oldu. 10 yaş erkeklerde Atakan Karahan ikinci, Emre Kotaman üçüncü oldu. Şampiyonayı 9 yaş kızlarda Aycan Duru dördüncü, 14 yaş kızlarda Ayşenur Merve Koşar ise beşinci tamamladı.

Final maçlarının ardından düzenlenen törenle dereceye giren sporculara madalya ve kupa verildi. Tören sonunda şampiyon olan Bulgaristan şampiyonluk kupasını havaya kaldırdı.

Türkiye’den şampiyon olan Togan Tokaç, şampiyonanın güzel ve zevkli geçtiğini belirterek, “Grubumda İtalya ve İspanya vardı, onları yenerek gruptan çıktım. Çeyrek finali bay geçtim. Yarı finalde Bulgaristan ve finalde İspanyol rakibimi yenerek şampiyon oldum. Şampiyon olduğum için çok mutluyum. Kendimi çok iyi hissediyorum. Daha önce de Türkiye’de ve Avrupa’daki turnuvalarda şampiyonluğum vardı” dedi.

Türkiye takımının antrenörlüğünü yapan Ayhan Kaya ise Türkiye’nin ev sahipliğinde güzel bir şampiyona geçirdiklerini anlatarak, “Burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu kadar ülke arasında ülkemizi temsil etmek bizim için ayrı bir onur. Turnuvada takım olarak başarı elde edemedik ama erkekler 11 yaşta şampiyon çıkardık. Gelecek senelerde daha çok derece elde edip takım olarak şampiyon olmak istiyoruz. Bulgaristan takımını da tebrik ediyorum” diye konuştu.