SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’de Başkan Aziz Yıldırım, Yüksek Divan Kurulu, Ekim Ayı Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, sarı lacivertli kulübün alt yapısı ve tesisleşmelerle ilgili hamlelerini anlattı. Başkan Yıldırım, şike sürecinin savcılarından Mehmet Berk ile ilgili açıklamalarda da bulunurken, Fenerbahçe’nin Rize dönüşünde uğradığı silahlı saldırının da üstünün örtüldüğünü ifade etti.

Fenerbahçe’de önemli konulardan birinin de altyapı olduğuna vurgu yapan Başkan Aziz Yıldırım, “Türkiye’de bütün kulüplere sorun altyapıları vardır. Fenerbahçe’nin altyapısından sporcu geliyor mu, gelmiyor. Şimdi bir tane Uygar var. Bazen kendimizi kandırıyoruz, ‘Geliyor’ diyoruz. 2011’de Metris’e gitmeden Gebze’nin arkasından 100 dönüm arazi aldık. Cumartesi 44 dönüm aldık. Bu 250’ye tamamlayacağız. Parayı Ülker’den aldığım isim hakkıyla sağlıyorum. En geç 2 ay içerisinde 5 yılda yapılması koşuluyla bir sistem hazırlıyorum. Bu 250 dönüm araziye altyapılar taşınacak. 15 taneye yakın çim saha yapılıyor. Bu bir planlamadır, değişebilir.” dedi.

Altyapılan sorumlu teknik adamlar Müjdat Yetkiner ve Şenol Çorlu’nun tesislerle ilgili Avrupa’nın önemli şehirlerine gidip kulüpleri gezdiğini de belirten Başkan Aziz Yıldırım, “Bunun için geçen hafta İtalya’ya gittiler ve Juventus ile Milan’ın tesislerini gezip rapor getirdiler. Önümüzdeki hafta Portekiz’e sonra İspanya’ya Barcelona ve Real Madrid’e sonra Fransa’da Lille’e sonra Manchester City ile İngiltere’de bir başka kulübün tesislerini gezecekler.” diyerek şöyle devam etti:

“Bizimkiler bunları görmeden ön hazırlık yaptı. Bir tane tribünlü saha yapılacak, 100 kişilik kapasitesi olacak. Ayrıca buraya bütün amatör şubeler gidecek, kürek ile yüzme hariç. Onlar denizle bağlantılı olduğu için gidemeyecek. Basketbol Ataşehir’de kalacak. Sanırım yılbaşına doğru bunun maliyet bütçesini çıkaracağız. Her yıl bunu yapacağız. Juventus ve Milan’da çocuklar evlerinden alınıyor, okula götürülüyor, idmana götürülüyor. Bu sistem bizde de olacak. Buranın adını Fenerbahçe Akademisi 3 Temmuz Spor Tesisleri koyacağım. Ayrıca iyi antrenörler alacağız ve iyi ücretler vereceğiz.”

Başkan Aziz Yıldırım, Düzce’de ve Kayseri’de arazi aldıklarını da belirtirken, “Kayseri’de 65 bin talebe var, bunların 25 bini Fenerbahçeli. Bunun için Kayseri’de araziyi büyük aldık. Öğrenciler gelip maçları da burada izleyecek. Onu da Mayıs’ta bitireceğim. Mayıs’a kadar Antalya, Konya, Edirne’de de araziler alacağım. Dereğazı’na havuz yapıyoruz. Belediye Başkanı ile görüşüp onayı aldım.” dedi.

Son güncelleme: 14:32 16.11.2015