SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu galibiyet yetmez

Kayserispor maçındaki futbol büyük eleştiriler almasına rağmen ben Vitor Pereira'nın nihayet ideal dizilişe yaklaştığını belirtmiştim. Yapması gereken tek şey Fernando'nun yerine orta saha ile hücum arasındaki bağlantıyı sağlayabilecek bir oyuncu oynatmasıydı. Diego'nun ilk 11'e girince bu sorunu büyük oranda çözmesini bekliyordum. Şaşırtıcı bir şekilde Diego etkisiz kaldı. Halbuki sezona en istekli başlayan oyunculardan biriydi. Nani onun rolüne soyunmak istedi. Yer değişiklikleri takımın dengesini biraz bozsa da ilk yarının 15 dakikalık bölümünde gayet etkili bir Fenerbahçe izledik.

Ajax hemen basit ama etkili bir önlem aldı. Top çevirmeye başlayıp tempoyu düşürdüler. Buna bir karşılığı olamadı temsilcimizin. Uzun süre maç Hollanda temsilcisinin istediği şekilde gitti. Ancak 55. dakikadan sonra Ajax'lı oyuncuların yorulmaya başlaması nihayet Fenerbahçe'nin hücum oyuncuları için istedikleri boş alanları bulmalarını sağladı. Ajax'ın orta sahada oynayan isimleri artık ileriye gittiklerinde kalıyor, geride büyük açıklar veriyorlardı.

Pereira bu bölümde Josef de Souza, Mehmet Topal ikilisinden birinin yerine Alper Potuk'u alsaydı çok daha iyi olabilirdi. Çünkü o anda hızlı bir oyuncu büyük iş yapabilirdi. Portekizli teknik adamın oyuna ilk müdahalesi 70. dakikada geldi. Alper Potuk ise ancak son 7-8 dakikada şans bulabildi. Neyse ki bir duran top ile gelen Fernandao golü temsilcimizin 3 puan almasını sağladı.

Vitor Pereira ideal 11'ini ancak 15 maç sonunda bulabildi, ama iş sahaya futbolcuları dizmekle bitmiyor. Fenerbahçe'nin fiziksel kondisyon, motivasyon ve saha içi yönetimi açısından ciddi problemleri var. Ajax galibiyeti yetmez. Galatasaray derbisinde alınacak olası bir kötü sonuç, radikal değişikliklerin yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek