SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ne de olsa Avrupalı

22 Ekim 2015

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’nde aslında kaderini belirleyecek maça çıktı. tek puanla, tek galibiyeti olmadan lider Benfica önünde sarı-kırmızılı ekip 90 dakika sonunda çok değerli bir sonuca imza attı. Şampiyonlar Ligi’nde 10 maçtan bu yana hasret kaldığı 3 puanı kaptı, derbi öncesi moral buldu.

Maç Benfica'nın golüyle başladı. Takım ısınamadan kalesinde gol gördü. Golde savunmanın zincirleme hatasından söz etmek mümkün. Gaitan yetenekli ancak bu kadar rahat sonuca gitmesi de Galatasaray savunmasına yakışmadı. Ancak bu şok gol beklentilerin aksine sarı-kırmızılı ekibi sarsmadı. Orta sahanın top hakimiyeti ve ayağa paslarla oyunu Benfica alanına yıktı. Bu da Portekiz ekibinin savunma zaaflarını ortaya çıkarmaya yetti.

Selçuk'un mükemmel penaltı vuruşu ve Podolski'nin akıllı şutu Galatasaray'ı ayağa kaldırdı, maçı çevirdi. Topla tempoyu yakaladığı süreçte sarı-kırmızılılar farkı daha da büyütebilirdi. İkinci yarıda Galatasaray oyun dengesini korudu. Benfica'nın kaleye yüklendiği anlarda Muslera ve arkadaşları tek hata yapmadı. Podolski-Sneijder ve Umut'la yakaladıkları pozisyonlarda maçı erken koparma şansını kaçırdı. Savunma başlangıç golü dışında ayakta kaldı. Carole-sabri-Chedjou ve milli savunma bakanı Hakan çok iyi mücadele ettiler ve rakip ataklarında kritik topları kestiler. Orta sahada selçuk-Bilal oyuna yüreklerini koydular. Kora kor oynadılar. Ancak yoruldular. Hamza hoca Burak hamlesinden önce orta sahaya Jose'yi alabilirdi. Defansif katkısı zayıf kalan yasin'in yerine Olcan'ı alması takım oyununa artı getirdi. Podolski ile Sneijder kalitelerini sahaya koydular. Umut üzerindeki şanssızlığı bu maçta da kıramadı ancak çıkana kadar çok çalıştı, orta sahaya yardımcı oldu. Maçın son bölümlerinde hakem Collum takdir haklarını Benfica'dan yana kullandı.

Sonuçta Galatasaray çok kıymetli bir galibiyete, Hamza hoca da ilk Şampiyonlar ligi zaferine imza attı. Sarı-kırmızılılar grupta iddiasını sürdürecek konuma geldi. Her şeyden önemlisi Avrupalı genlerini tekrar anımsadı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek