SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Sayın Bakan’a sorular

Sayın Bakan’a sorular

Sayın Bakan Akif Çağatay Kılıç, "Güvenlik zaafiyeti yoktu" diye geçiştirecek" miydi?

Fatih SÖYLEMEZOĞLU / AMK

Ankara'da hepimizi yasa boğan vahşetin yaşandığı gün, spor bakanından torpilli ilimiz Samsun'da oynatılan Kadınlar Cumhurbaşkanlığı müsabakası sırasında yaşanan olayları görünce, aslında Ankara'da yaşanan olayda nasıl bir güvenlik zaafı olduğu anlaşılıyor. Ülkenin böyle bir olayla karşılaştığı gün sadece sembolik bir anlamı olan kupa maçının oynanmaması gerekirdi. Madem oynanmasına karar verildi, en üst düzeyde güvenlik önlemi alınması gerekirdi.

Ama nafile..! Maçtan önce birlikte teröre lanet yağdıran, maç başladıktan sonra ise ortalığı terörize eden şizofrenik seyircimiz salon içerisinde ses bombaları patlatılıyor, meşaleler yakılıyor, küfürler ediyor. acaba daha vahim olaylar yaşansaydı Sayın Bakan Akif Çağatay Kılıç “güvenlik zafiyeti yoktu” diye geçiştirecek miydi?

Sayın Bakana sorum şu; “Sporda şiddet yasasının, Spor alanlarına yasak madde sokulması ve müsabaka düzeninin bozulması MaDDE 13 – (1) “ ihmal ve ihlal eden görevliler hakkında nasıl bir işlem başlattınız ? Başlatmadıysanız düşünüyor musunuz?

Öyle ya, bakanlık var, genel müdürlük var, federasyon var, torpilli şehrinizde Valilik var, Vali var, Vali yardımcıları ve İl Emniyet Müdürü var, Samsun Gençlik Spor İl Müdürlüğü var, hakem arkadaşlarım var, teknik komiser var, yani var oğlu var. En önemlisi de tüm bu kurumların koordineli bir şekilde uygulayabileceği çok kapsamlı bir 6222 sayılı yasa var!

Ve tüm bu enstrümanlara rağmen, Ankara' da birkaç saat önce kalabalıkların toplandığı bir yerde katliam yapıldığı halde yeterli önlem alınmadan bu maçı oynatabiliyorsunuz. Biliyor musunuz Sayın Bakan, cesaretiniz beni endişelendiriyor.

Bu arada konu ile ilgili her şeyi hakemlerden bekleyenlere bir hatırlatma, yasa diyor ki; adam küfür ediyorsa, sahaya bir şey atıyorsa, düzeni bozuyorsa hakemlerin veya başka birisinin söylemesine gerek yok, alın bu adamları ve gereğini yapın.

Ama nerede… Biz severiz iş yaparken maşa tutmayı, illa hakem söyleyecek herkes sorumluluktan kurtulacak. Sonra allah korusun, özel güvenlik şirketi ile sözleşme yapan kulüp başkanı ya kızarsa “görev yapıyorsunuz” diye… Ya da özel güvenlik şirketinin kontratını iptal ederse… Veya görevini yapan polis kardeşimin tayinini çıkarırsa, neme lazım değil mi ! At topu hakemin üzerine hayat devam etsin!

YENİ SEZON Bu yıl ilk kez “Basketbol Süper Ligi” adı ile oynanacak maçlarda tüm takımlarımıza başarılar dilerim sporcu arkadaşlarıma sağlıkla başarılı bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum. Hakem arkadaşlarıma gelince, 1988-1989 sezonundan itibaren katıldığım tüm hakem seminerlerinde onlarla birlikte olma şansını yakaladım. 30 yıl hakemlik yaptıktan sonra veda ederken de, Konya'da yapılan a klasmanı seminerinde birkaç dakika da olsa onlarla birlikte olup hepsine sarılarak veda etmek isterdim. ancak bu benim isteğimle değil, MHK nin daveti ile gerçekleşebilirdi, ama olmadı. Dolayısı ile ben de bu vesile ile hepsine bunca yıllık birliktelikleri için teşekkür eder ve yaşantıları boyunca sağlık ve başarılar dilerim.

ŞİKE! Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımı, Türkiye Kupası maçlarında Canik Belediyesi'nin Orduspor'u 32 sayı ile yendiği maç sonucunda bu durumdan rahatsız olarak üstü kapalı şike iması ile hem federasyona, hem de Cumhuriyet savcılığına şikayette bulunmuş. yahu siz hangi ülkede yaşıyorsunuz, bu nasıl bir iddia ! Ne şikesi ? yanlış olan bugüne kadar sözlüklerden “şike” kelimesinin çıkartılmamış olması, ya da tarifinin ülkemize göre yeniden yapılmaması! Aslında bazı hakem eskileri gibi, “ben hıyardan anlamam” kabzımal olmadığım için, ama “şike”den çok iyi anlarım!