SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 18 Ekim tarihinde Kayseri'de oynanan Kayserispor-Fenerbahçe maçında meydana gelen tribün olayıyla ilgili tarafları makamında bir araya getirerek, üzücü olayı tatlıya bağladı. Vali Orhan Düzgün, Amigo Recai ile küçük Berkay ve ailesini valilikte bir araya getirdi.

Kamuoyunda ‘Amigo Recai’ olarak bilinen Recai Kahraman ile 4 yaşındaki Ahmet Berkay Çoban ile anne ve babası Hikmet – Ramazan Çoban çiftini makamında buluşturan Vali Düzgün, sporun barış, dostluk ve kardeşlik olduğunu vurguladı.

Vali Düzgün, 18 Ekim tarihinde Süper Lig takımlarından Kayserispor ve Fenerbahçe futbol takımlarının Kayseri'de oynadığı maçta tribünlerde yaşanan üzücü olay sonrası Amigo Recai ile Berkay'ı bir araya getirip onların birlikte görüntü vermelerini, ayrıştırıcı değil birleştirici olmanın spor camiası adına son derece önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“18 Ekim tarihinde Kayseri'de oynanan Kayserispor-Fenerbahçe maçında Berkay'la ilgili bazı üzücü haberler medyaya yansıdı. Biz de konuyla ilgili yapmış olduğumuz değerlendirmelerde kendisine ya da babasına kötü söz söylediği iddia edilen Recai Kahraman ile görüştük. Kendisi de geçtiğimiz gün yapmış olduğu davranışın doğru olmadığını, kendisinin yapmış olduğu davranıştan dolayı özür dilediğini ifade etmişti. Kayserispor yönetimi de bu olayı tasvip etmediğini, kınadığını ifade eden bir açıklama yaptı.

Konu 6222 sayılı kanun çerçevesinde değerlendirilecektir. Ama en etkili metodun sporun kardeşlik, dostluk ve barış olduğunun bilinmesi düşüncesi ile tarafları bir araya getirip onların birlikte görüntü vermelerinin spor camiası adına son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Önemli olan ayrıştırıcı olmak değil, birleştirici olmak. Ayrıca taraftarlarımızın kendilerine ait olan tribünlerde maçları izlemeleri çok daha doğru olandır. Emniyet teşkilatımız da stada girişte bu konuya dikkat ediyor. Ev sahibi takımın taraftarlarının ev sahibi tribünde, misafir takımın taraftarlarının da misafir takım tribününde maçları izlemesi, sporun atmosferi içerisinde, futbolun heyecanı içerisinde olabilecek üzücü hadiselerin de önüne geçecektir. Recai beyde, Berkay'a küçük bir hediye vererek ona özrünü ifade edecek. Berkay da zaten tebessümü ve sevinci ile olayı çoktan unutmuş görünüyor.”

Vali Düzgün'ün konuşmasının ardından Amigo Recai, oyuncak hediye ettiği küçük Berkay'ı kucağına alarak objektiflere birlikte poz verdi. Yaşanan olayı çoktan unuttukları yüzlerinden belli olan taraflar Vali Düzgün aracılığıyla üzücü olayın tatlıya bağlanmasından duydukları mutluluğu ifade ettiler.