SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Oscar Pistorius ev hapsinde

Kız arkadaşını 14 Şubat 2013’de evinde öldürme suçundan 5 yıl hapse mahkum olan Güney Afrikalı paralimpik atlet Oscar Pistorius hapisten çıkartılıp ev hapsine alındı.

Güncellenme: 11:06, 20/10/2015
Oscar Pistorius ev hapsinde

Bir yıl kadar hapis yattıktan sonra ev hapsine alınan Pistorius'un beklenen saatten önce cezaevinden çıkartıldığına dikkat çeken Sky televizyonu bunun Güney Afrikalı atletin çıkışını sabırsızlıkla bekleyen TV ekiplerine cezaevinden çıkarken yakalanmaması için yapıldığını ileri sürdü.

Pistorius'un 20 Ekim'den sonraki geri kalan cezasını amcasının Pretoria'daki evinde göz hapsinde geçirmesinin beklendiğine işaret edildi.

2013 yılında kilitli banyoda kapıdan model ve hukukçu sevgilisi Reeva Steenkamp'ı vuran Pistorius mahkemede verdiği ifadede eve soyguncu girdiğini sanıp silahını ateşlediğini ve kız arkadaşını yanlışlıkla vurduğunu söylemişti. Steenkamp'ın yakınları Şartlı Tahliye Kurulunun kararıyla Pistorius'un hapis cezasından kolay kurtulduğuna inandıklarını söylediler.

Cinayet suçundan normal koşullarda bir katil 15 yıl hapis cezasına çarptırılıyor ve aldığı cezanın 6'da 1'i kadar süreyi geçirdikten sonra serbest kalabiliyor.

1986 yılında Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'da iki fibula kemiğinden yoksun doğan Oscar Pistorius bacaklarındaki karbon fiber özel ekipmanlarıyla paralimpik koşulara katılmış ve rekordan rekora koşmuştu.

Ev hapsi koşullarının açıklanmamasına rağmen psikiyatrist tedavisine devam edecek Oscar Pistorius'un silah taşıyamayacağı ve yurtdışına çıkma yasağı koşullarına dikkat çekildi. Paralimpik atlet, çocuklara yardım kuruluşlarında kendisine iş baktığını söyledi.