SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
10. yıl!

10. yıl!

Konuk yazarımız Ergun Ata, 10 yıl sonra üst üste 4. yenilgisini alan Trabzonspor'un Mersin İdmanyurdu karşılaşmasını değerlendirdi.

Kadrolar açıklandığında Trabzonspor'un yumuşak karnının sol tarafı olduğu herkesin çok net gördüğü bir gerçekti. Belli ki Amerika'yı yeniden keşfetme meraklısı Şota Arveladze hariç… Mersin, sağ kanatta bile savunma yönü zayıf olan Cavanda'nın bölgesini dilediği gibi kullandı durdu. İlk golü de ondan çalınan topla buldu.

Bu noktada iki ayrıntı üzerinde durmak gerek: İlki son iki yılın sayısal ve parasal transfer rekortmeni olup da, bir maçın 18 kişilik kadrosunu tamamlayamayacak duruma düşen dünyadaki belki de tek kulüp oldu Trabzonspor. Süper Lig standartları üzerinde para ödenerek transfer edilen gerçek iki sol bekten birini kadro dışı bırakıp, diğerini de yanında oturtma kararlılığını bozmama adına, Constant'tan sonra 2. çakma sol bek üreten bir teknik adam oldu Şota…

Ödemelerdeki aksaklık nedeniyle moralsiz, 3 maçı kaybettikleri için de özgüven kaybına uğramış oyunculardan kurulu bir kadroyla mücadele etmek durumundaydı zaten Trabzonspor. Hal böyleyken Trabzonspor'un hocası kimliğiyle kendi kararlarını uygulama yerine, “Transfer sihirbazı akıl hocasının” kararlarına uyan Şota, önce Onur'un, ardından da yediği yumruk karşısında sadece bir özür beklentisi içindeki Mehmet Ekici'nin küstürülerek her ne hikmetse “sakatlıklarının uzamasına” ve böylece yeni bölünmelere de neden oldu. Bu durumdaki Trabzonspor, daha ne olduğunu anlamadan 3 farklı yenik duruma düştü. İşin garibi bu skora kadar durumu değiştirme amacına yönelik bir hamleye de tanık olunamadı. İşte bu noktada imdada Pedriel yetişti. Ardı sıra iki gereksiz sarı kart görüp takımını 10 kişi bıraktı.

Trabzonspor eksik rakibi karşısında farkı azaltma, bir mucize olursa kapatma şansını kovaladığı oyunun son 20 dakikalık bölümünde sayısız pozisyonlar buldu. Cardozo ve M'bia'nın golleri, Özer'in direkten dönen vuruşu, diğerlerinde beceriksizlik ve de Muammer'in performansı, bu bölüme sığdı. Ama sonuçta, Mersin ilk galibiyetine ulaştığı, Trabzonspor'un da 10 yıl sonra üst üste 4. yenilgisini aldığı gerçeği vardı.