SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

BU onur Fatih Terim'in… Terim’in 2013 Eylül ayında milli takımın başına geçmesi olay olmuştu. Galatasaray'dan ayrılışı sarı-kırmızılı camiayı ikiye bölerken, İmparator'un Ay-Yıldızlı ekibin başına geçiş şekli de büyük tepkilere neden olmuştu.

Fatih Terim'in aldığı yüksek ücret de sürekli polemik konusu yapılırken, Avrupa Şampiyonaları'na yapılan kötü başlangıcın ardından eleştirilerin dozu iyice artmıştı. Ancak unutulan bir şey vardı. Türk futbolunda çok önemli başarılara imza atan Fatih Terim en olmaz denilen anlarda mucizelere imza atan bir isimdi.

FATİH TERİM’İN YENİLGİ ORANI YÜZDE 20

Euro 96 ve Euro 2008'den sonra Türkiye'yi en iyi 3. olarak finallere taşıyan deneyimli teknik adam aynı zamanda tarihe geçti. Fatih Terim, Almanya'nın hocası Joachim Löw ve İzlanda'nın çalıştırıcısı Lagerback ile Avrupa Şampiyonası'na 3. kez katılan ilk teknik direktör olacak.

Başarılı çalıştırıcı aynı zamanda 400 maç barajını aşan teknik direktörler arasında mağlubiyet yüzdesi en düşük 12. antrenör olmayı başardı. 566 karşılaşmada sadece 114 kez yenilen Terim yüzde 20'lik oranla dünyanın en önemli 12 teknik adamı arasında yer aldı.