SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Memduh Ün’ün Beşiktaş kariyeri

Memduh Ün’ün Beşiktaş kariyeri

Birçok kişi bu gerçeği bilmez ama bugün hayatını kaybeden 95 yaşındaki usta yönetmen Memduh Ün, gençlik yıllarında profesyonel olarak futbol oynamış ve 1940-41 sezonunda Beşiktaş'ı şampiyon yapan Baba Hakkı'lı kadrosunun içinde yer almıştı. Memduh Ün, 2006 yılında Atilla Dorsay'la yaptığı sohbette her şeye rağmen futbolu sinemaya tercih ettiğini söylemişti.

Atilla Dorsay'ın 25 Haziran 2006 Pazar günü Sabah Gazetesi'nde yayımlanan Memduh Ün yazısından ‘futbol’ ile ilgili olan bölümü…

Memduh Ün'e önce futbol dönemini soruyorum. Hele çalışma odasında asılı, Beşiktaş 'ın 1940-41 deki şampiyonluğunun anısı olan ve oyuncuların resimleriyle süslü panoyu gördükten sonra… Şöyle diyor: “İyi futbolcuydum. Beşiktaş'ı o yıl şampiyon yapan ekibin içindeydim. Daha öncesinde Ankara karmasında, Çukurova formasında oynamış, milli takım seçmelerine katılmıştım. Ama hep amatördüm. Bir yandan maliyede, belediyede, elektrik idaresinde filan çalışırken, öte yandan futbol oynardım. Kulüp iş verir, ama para vermezdi”. Dünya Kupası'nı izlerken, Fatma'nın deyimiyle ‘içine düşüyor'muş. Ve bunca yıllık sinemacılığına rağmen, “Sinema mı, futbol mu?” deyince, “Her şeye rağmen futbol,” diyor. 70 küsur yaşına kadar futbolu fiilen oynamayı sürdürmüş.