SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Çatı heyecanı

Çatı heyecanı

Vodafone Arena'da çatı için halatlar gerildi ve çatının kapatılması işlemine başlandı.

Beşiktaş’ın Dolmabahçe’de yapımına devam edilen stadı Vodafone Arena’nın tamamlanan çatı çelik iskeletinin yerine kaldırılma işlemi başladı. Çatı iskeleti altındaki iskeleler sökülürken çatı önce 20 cm yüksekliğe kaldırılacak, daha sonra günde 3-3,5 metre kaldırılarak yaklaşık bir hafta içinde 15 metre yüksekliğindeki yerini alıp çatı kirişlerine bağlanacak.

Çatı bittiğinde üzerine takılacak kaplama, kedi yolları internet antenleri aydınlatma kabloları gibi elemanlarla birlikte ağırlığı 2 bin 500 tona ulaşacak. Büyük bir titizlikle yapılan çatı kaldırma işleminde önce stadyumun çevresinde yapılan 84 adet çelik kolona bağlanan halatlar yük bindirilerek gerildi.

vodafone-arena-iç16-10

Fotoğraf: DHA

 

ÇATI KALDIRMA İŞLEMİ BUGÜNE ERTELENMİŞTİ

Yapılan kontroller sırasında bazı bağlantı noktalarında çıkan hatalardan dolayı çatı kaldırma işleminin bugüne kadar ertelendiği öğrenildi.

Şu anda çatı kaldırma işlemine başlanırken için çelik iskelet önce 20 santim havaya kaldırılacak. Birkaç gün bu şekilde duracak çelik iskeletteki bağlantı noktaları bir kez daha kontrol edilecek. Daha sonra çatı günde 3-3,5 metre yükselmeye başlayacak. Yaklaşık bir hafta süreceği öğrenilen çatı kaldırma işlemi sonunda çatı kirişlerine bağlantı yapılacak.

vodafone-arena-iç116-10

Fotoğraf: DHA

ÇATI TAMAMLANDIĞINDA 2 BİN 500 TONU AĞIRLIĞINDA OLACAK

Bu işlemin ardından yerdeki boş ağırlığı 850 tonu aşan çatı iskeletinin üzerine çatı kaplaması, internet antenleri, aydınlatma aparat ve kablolaları ile kedi yolları takılacak. Çatı tamamlandığında ağırlığı 2 bin 500 tonu bulacak.

Vodafone Arena’da şua anda çalışmalar çatının kaldırılmasına odaklanmış durumda olsa da iç kısımlarda çalışmaların hummalı bir şekilde yürütüldüğü belirtildi. Stadyumun içindeki yürüyen merdivenlerinin tamamı bitmiş durumda olduğu belirtilirken, döşenmesi tamamlanan yangın söndürme sisteminin de kontrolleri yapılıyor. Kapalı alanlardaki tavan kaplama işlemi de başlamış durumda. Loca bölümlerinde ise klima takılma işlemleri ise devam ediyor.