SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Güzel ve çirkin

İzlanda karşılaşmasını Konya'da izledim. Uzun zamandır bu kadar güzel bir futbol atmosferi yaşadığımı hatırlamıyorum. Sadece tribünler için söylemiyorum. Bütün şehir maça kilitlenmişti. Bayraklar, pankartlar, sokakta milli takım formasıyla dolaşanlar, her şey baştan aşağıya mükemmeldi. Lakin bütün bu güzellikleri örten Ankara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımız için saygı duruşuna gösterilen tepk ioldu. Vahşi bir saldırıda hayatını kaybeden bizim insanlarımız. Bir başarı elde edildiğinde nasıl ulusça seviniyorsak, ortak acılarımızı paylaşabilme bilincini de gösterebilmeliydik. Maalesef milli takımın bütünleştiriciliğine ciddi darbe vuruldu.

YİNE HESAPLAR

Hesaplar, katsayılar, torbalar futbolun asli unsuru değil, ama önemli. Salı gecesi en güzel örneğini yaşadık. Şimdi artık 12 Aralık'ta Euro 2016 grupları için yapılacak kura çekimini bekleyeceğiz. Bu sefer bizim etkileyebileceğimiz bir durum olmasa da rakipleri bilmek doğru stratejiyi kurmak açısından fayda sağlar. Playoff'ta Bosna Hersek, Ukrayna, İsveç, Macaristan seri başı oldu. Danimarka, İrlanda, Norveç ve Slovenya ile eşleşecekler. Slovenya, Norveç, İrlanda'dan 2'si playoff'u geçerse, Euro 2016 grupları kura çekiminde 3. torbada, aksi taktirde 4. torbada yer alıyoruz. 1.torbadaki 6 takım belli oldu. (Almanya, İspanya, İngiltere, Portekiz, Belçika, Fransa) 2.torbadaki 6 takımın ise 5'i kesinleşti. (İtalya, Rusya, İsviçre, Avusturya, Hırvatistan) En düşük puanlı İzlanda, Galler, Arnavutluk ve Kuzey İrlanda ise 4. torbada yer alacaklar. 3. torbada yer alabilmek önemli çünkü Avrupa Şampiyonası'nda 6 grupta ilk 2'ye giren 12 takım hariç, 6 adet grup 3.sünden en çok puan toplayan 4'ü de 2.tura yükselecek.

GÖKHAN TÖRE KENDİNE ETTİ

Gökhan Töre'nin gereksiz kırmızı kartı çok pahalıya mal olabilirdi. Neyse ki Selçuk'un golü sayesinde İzlanda'yı yenmeyi başardık. Euro 2016 kurallarında elemelerde alınan sarı kart cezalarının final turnuvasına taşınmayacağı belirtilmiş. Kırmızı kart cezaları için özel hüküm yok. Burada UEFA'nın genel disiplin kuralları devreye giriyor. 61. maddeye göre cezalar bir sonraki resmi turnuvada geçerli oluyor. Dolayısıyla Gökhan Töre, direkt kırmızı kart görmesinden dolayı Euro 2016'da en az 2 maç cezalı olacak. Bu durum belki kadroya alınmasını bile etkileyebilir.

ROBBEN GERİR Mİ?

Fenerbahçe, yeni sponsorluk anlaşması Robben, Ronaldo gibi yıldız oyuncuların reklamlarıyla duyuruluyor ama ne kadar gerçekçi yakından bakalım. Anlaşmaya göre kişi sayısından ziyade arama sayısı önemli. Firma, Fenerbahçe'ye arama başına 0,0033 dolar para ödeyecek. Aziz Yıldırım en son günlük arama ortalamasının 5 milyona ulaştığını açıklamıştı. Dolayısıyla sarı lacivertli kulüp şu an günlük 16.500 dolarlık geliri tahakkuk ettirebiliyor. Yıllık 6.022.500 dolara yani 5.300.000 Euro’ya denk gelen bu rakamın artma ihtimali var. Eğer sarı lacivertli kulübün hedeflediği gibi aramalar günlük 10 milyona ulaşırsa, o zaman da gelir 10 milyon Euro’nun üzerinde olacak. Ortaya çıkan bu rakamdan Kurumlar Vergisi ve tanıtım için yapılan masrafları düşersek, kabaca bir tahminle sponsorluktan elde edilecek gelirin 6-7 milyon Euro civarında olacağını öngörebiliriz. Söz konusu tutarla Robben veya o ayarda bir oyuncunun yıllık maaşı karşılanabilir. Tabi bonservisinin elinde olması kaydıyla. Robben'in sözleşmesi 2017'de sona ereceğinden dolayı sadece sponsorluk geliriyle transferin gerçekleşmesi pek mümkün gözükmüyor. Ancak ne olursa olsun, taraftarın cebinden bir tek kuruş harcamadan kulübüne bu miktarda katkı yapabilmesi önemli. Daha fazlasını yapmak da yine taraftarın elinde.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek