SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın, Fransa'ya direkt gitme şansı yakalaması Avrupa medyasında büyük yankı buldu. Hollanda gazeteleri, milli takımlarını eleştirdi, İngilizler “Türk lokumu. Türkler mucizeyi gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

HOLLANDA

Ülkenin en önemli gazetelerinden De Telegraaf, “Türkiye son anda bileti kaptı” başlığını atarken, Volkskrant da, Ankara'da yaşanan terör olayından da bahsederek, “Üzgün Türk bayrağı zafere dalgalandı” yorumunu yaptı. Algemeen Dagblad (AD) ise “Türkiye'den sansasyonel başarı”, Spits , “Kazanan Türkler en iyi 3'üncü” diye yazdı.

İNGİLTERE

Daily Mail gazetesi, “Turkish Delight (Türk lokumu)” başlığını atarken, “10 kişilik Türkler mucizeyi gerçekleştirdi. Hollanda görevinin yarısını bile yapamadı” ifadesini kullandı. The Guardian da, “Ne kadar dramatik bir gece” yorumuyla birlikte, haberde Selçuk İnan'ın golünü, “Beckham vari bir gol ile zafer” diye okuyucularına aktardı.

FRANSA

Ülkenin önemli futbol dergilerinden L'Equipe, “Türkiye söküp aldı” başlıklı haber verdi. Grubunda 4'üncü olan Hollanda'nın aldığı sonuçların felaket olduğunu vurgulayan L'Equipe, İzlanda maçının son dakikalarında attığı golle Türkiye'nin zaferi söküp aldığını yazdı. Türkiye'nin daha iyi bir senaryo beklemediği, şansının yaver gittiği de vurgulandı.

MACARİSTAN

Türk Milli Takım'ın, İzlanda'ya attığı son dakika golü ile Avrupa Şampiyonası'na en iyi 3'üncü olarak katılmayı kaybeden Macaristan'da ise büyük şok yaşanıyor. Ülkenin en önemli spor yayın organı olan Nemzetisport, “Hayal kırıklığı. Türkler son dakikada attı, Macaristan play-off'lara kaldı” ifadesiyle haberi duyurdu.

İSVEÇ, İSPANYA

İsveç'ten Aftonbladet, “Türkler olanaksızı başardı” diye yazarken, Expressen, Hakan Çalhanoğlu'nun açıklamalarını manşete taşıdı “İnancın zaferi” ifadesini kullandı. İspanyol Marca da”Selçuk İnan'ın golü Türkleri çıldırttı” yorumunu yaptı.

Yayınlanma Tarihi:08:55,