SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Altın kemeri Antalya’ya getirmek istiyorum”

Altın kemerin ebedi sahibi olan ancak doping yaptığı gerekçesiyle elinden alınan Ali Gürbüz yeni hedefini belirledi. Başpehlivan Gürbüz, cezasının şubat ayında dolacağını, tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde altın kemerin ebedi sahibi olmak için mücadele edeceğini söyledi.

Güncellenme: 12:45, 15/10/2015
“Altın kemeri Antalya’ya getirmek istiyorum”

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde 3’ncü kez başpehlivan olarak altın kemeri ebedi olarak almaya hak kazanan ancak dopingli çıktığı için güreşlerden 2 yıllığına men edilen başpehlivan Ali Gürbüz, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden Muratpaşa Belediyesi'ne transfer oldu.

Gürbüz, Muratapaşa Belediyesi'nde düzenlenen törenle Muratpaşa Belediye Spor Kulübü'ne kendisini bağlayan sözleşmeyi imzaladı.

“ANTALYA'YA ALTIN KEMERİ EBEDİ GETİRMEK İSTİYORUM”

Kendisini Muratapaşa'ya bağlayan imzayı attıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ali Gürbüz, spora, sporcuya ve yağlı güreşlere verdiği desteklerden dolayı Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'a teşekkür ederek konuşmasına başladı.

Muratpaşa'nın yağlı pehlivan güreşlerine önemli adımlar attığını kaydeden başpehlivan Gürbüz, “İnşallah bundan sonra bu başarıları daha da geliştirir ve Antalya'ya ilk defa ebedi olarak altın kemeri getiririm.” dedi.

Gürbüz, Kırkpınar ve diğer güreşlerde Muratpaşa'yı ve Başkan Ümit Uysal'ı en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağını da sözlerine ekledi.

“GÖNLÜMÜZE TAHT KURMUŞ SPORCU”

İmza töreninin ardından açıklama yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise Ali Gürbüz'ün seçkin ve son derece düzgün bir sporcu olduğunu, ifade etti. Ali Gürbüz'ün Antalya'ya ve Türkiye'ye hizmet edebilmesi için gerekli tüm imkanların sağlanabileceğini kaydeden Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Bizim halkımızın en sevdiği sporların başında gelir yağlı güreş. Gerçekten yağlı güreşimiz sadece Anadolu'da var. Biz Ali Gürbüz'ü Muratpaşa Belediyesi sporcusu olarak görmekten büyük onur duyuyoruz. Hep beraber insanımıza bu spora sporcularımıza hizmet edecek olmaktan heyecan duyuyoruz mutluluk duyuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.”

Öte yandan 2013’te Kırkpınar dahil, çeşitli organizasyonlarda güreşen sporculardan 20’si dopingli çıkmış, Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Disiplin Kurulu, aralarında başpehlivan Ali Gürbüz’ün de bulunduğu 20 pehlivana 15’er ay ceza vermişti. Gürbüz'ün artık idmanlara başladığı ve cezasının ise 23 Şubat 2016 tarihinde son bulacağı öğrenildi.

Ayrıca geçen yıl Muratpaşa'nın sporcusu olarak Kırkpınar'da altın kemeri alan Orhan Okulu da Döşemealtı Belediyesi'ne transfer olmuştu.