SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Otori ‘Terim’

14 Ekim 2015

Tarih 13 Ekim 2015! Yer Konya… A Milli Futbol Takımı, İzlanda’yı 1-0 yenerek adını Fransa’da düzenlenecek olan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na yazdırdı. Bugünlere kadar nasıl geldik? Ya da mucizeyi, gerçekleştirmek için mi işleri bu noktaya getirdik! ‘Gerekirse yeneriz, biz zoru severiz mantığı’ her zaman olmuştur A Milli Futbol Takımı’nda Mustafa Denizli zamanından beri.

KOCA BİR 8 YIL

Ve 2008’den sonra turnuva yüzü görecek Türk halkı. 8 yıl önce de Fatih Terim vardı. Nitekim 1996’da da ‘İMPARATOR’ İngiltere’ye götürmüştü A Milli Takım’ı. Milliler toplam 4 kez katıldığı Avrupa Şampiyonası’na 3 kez Fatih Terim ile gitti. 2000 yılında da Mustafa Denizli, AY-YILDIZLI ekibi Hollanda ve Belçika’da düzenlenen turnuvaya götürmüştü.

YAZIK!

Ülke olarak kötü günler geçirdiğimiz son dönemlerde bazı şeyleri yine yapamıyoruz. Saygı duruşunun ne olduğunu öğrenemedik. Hayatını kaybetmiş insanlara saygı göstermek bu kadar mı zor? Susmasını bile beceremiyorsak gerçekten çok yazık!

ELEŞTİRİLER ZİRVEYE TAŞIDI

Fatih Terim’in otoritesini biliyoruz… Disiplin anlayışı ve futbolcularla girdiği diyalogların temeli her ne kadar profesyonel ve ciddi olsa da, arkasında koca maneviyat bağı kurulu. Eleştiriler Fatih Terim’i ‘İMPARATOR’ yapmıştır. Şenol Güneş, Ersun Yanal, Abdullah Avcı. Bu saydığım isimlerin hepsi Terim kadar destek gördü mü? Hayır!

OLUMSUZLUKLAR YAKAMIZI BIRAKMIYOR…

Tercihler, kadro seçimi, oyun felsefesi bir teknik direktörün inandığı doğruların arkasında durmasıdır. Gazetecinin gördüğü şeyi, seviye dışına çıkmadan söylemesi de normal bir durumdur. O yüzden Fatih Terim, Arda Turan ve Mehmet Demirkol arasında yaşanan polemik tam anlamıyla fiyasko. Ortada yanlış anlaşılma olmuştur. Sonunda düzeltilmiştir. Fakat; halen olayın üstüne gitmek doğru değildir. Zaten turnuva yüzü zor görüyoruz. Milli maçlarda kulüpçülük kavramı boy gösteriyor. Daha geçen sene oyuncuların arasında yaşanan gerginlikler var. Tam onlardan sıyrılıp yeni hedefe odaklanıp gidiyoruz, başka bir olay patlak veriyor. OIumsuzluklar silsilesi yakamızı bırakmadı gitti.

YENİ SENARYO YAZILACAK

Neyse ki, filmin sonu güzel bitti. Kötü başlayıp, gitmemek için bütün olumsuzlukları yaptığımız turnuvaya, azimle ve iştahlı olarak gidiyoruz. Bundan sonraki senaryo artık futbolcuların ve hocanın elinde.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek