SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Büyük başarı

Hiç küçümsenmesin, çok büyük başarı. Biz öyle her büyük futbol turnuvasına katılabilen bir futbol ülkesi olmadık. Bugüne kadar 20 kez düzenlenen Dünya Kupası'na 2, 14 kez düzenlenen Avrupa Şampiyonası'na sadece 3 kez gidebilmiştik. İşte bu 6. oldu.

Grubu 3. bitirip playoff'a kalsaydık bile bence önemliydi. Kuraya zaten 3. torbadan girmiştik. Açık ara favoriydik de geriye düştük diye bir durum yok. Geçen haftadan bu yana bütün ihtimaller istediğimiz gibi gitti. Bu şans elbette, ama şansı kullanmak da önemli. Neticede son 5 maçta sadece 1 gol yedik.

Neredeyse ayağımıza kadar gelen fırsatı kullanamıyorduk. Bütün iş bizim atacağımız 1 gole kalmıştı, ama doğru stratejiyi kuramadığımız için o gol bir türlü gelmiyordu. Baştan bu yana sanki bütün planımızı playoff için yeterli olan 1 puan üzerine kurmuş gibiydik. Halbuki Çekler erken gol bulmuş, devre bitmeden farkı 2'ye çıkarmıştı. Playoff'u kaybetme riski neredeyse sıfıra inmişti.

Gökhan Töre'nin girmesi de beklenen hareketi getirmedi. Hemen ardından Kazakların gol haberi gelince artık Fatih Terim de Cenk ve Umut'u oyuna sürerek bütün riskleri aldı. Gökhan Töre'nin gereksiz kırmızı kartı tam bizi oyundan düşürecekti ki, Selçuk mucizeyi gerçekleştirdi. Artık bunların da pek önemi yok. Türkiye Euro 2016'da. Doyasıya bu zaferi kutlamalıyız

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek