SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yaz transferinde sarı-kırmızılıların en önemli transferi olarak kadroya katılan ve zaman zaman bekleneni veremediği eleştirileri ile karşılaşan Lukas Podolski Alman basınına açıklamalarda bulundu. Kicker'a bir röportaj veren Alman oyuncu, G.Saray'ı Bayern Münih'e benzetirken her maçı kazanmak zorunda olduklarına dikkati çekti.

Teknik heyetin kendisine verdiği güvenin futboluna da yansıdığını ve daha iyiye gideceğini belirten Podolski, Arsenal ve Inter'de yeterince şans bulamadığını ancak G.Saray'da düzenli oynadığının da altını çizdi. Futbolda güven duygusunun önemine de vurgu yapan Poldi, sözlerine şöyle devam etti:

‘AŞIRI DEFANS VAR'

“Galatasaray’da güven ortamı çok farklı. Bu her meslekte aynıdır. Patronunuzdan güven duygusunu aldığınız zaman, özgüveniniz yükselir ve daha iyi bir sonuç ortaya çıkar. G.Saray ile Şampiyonlar Ligi'nde oynuyoruz, bu çok cezbedici. Kulübün 20 milyon taraftarı var, büyük bir kitle gittiğimiz her yerde bizi takip ediyor. Buradaki beklentiler Bayern Münih'teki gibi. Burada sadece kazanmak ve kupalar geçerli. Bu benim hoşuma giden bir şey, bu büyük bir motivasyon kaynağı.

Burada gol atmak daha kolay değil. Çok güçlü bir lig, G.Saray geçen sezon tüm kupaları kazanmış ve rakiplerin tamamı öncelikle aşırı defans yapmayı düşünüyor.

Her defasında bir duvar yıkmamız gerekiyor ama şimdiye kadar bunu iyi başardık.”

‘KOLA YERİNE SU VAR DİYE TEKMELEDİM'

“Astana maçında oyundan çıkınca o anda şişelerde kola yerine su olduğu için tepkiliydim. Şaka bir yana; bu olayın ardından gelen tepkiler anlamsız. Hocamız o anda öyle karar verdi ve bu kabul edilmek zorunda. O anda memnun değilseniz bile… Ama bu çok doğal, kendinizi değiştirmeye de gerek yok.”

‘Şartlar İtalya'dan iyi'

“Ligin tamamını kıyasladığınızda Almanya, İngiltere ya da İspanya kadar güçlü bir lig değil belki ama her ligin ayrı bir zorluğu var. Sonuna kadar savaşmak bir Türk mentalitesi. Türkiye'nin bir kaos ligi olduğu fikrine katılmıyorum. Şartlar İtalya'dan iyi.

Eskiden durum neydi bilmiyorum ama kaostan bahsetmek yanlış. Statlar, Avrupa standartlarında. Çok iyi bir atmosfer var. Juventus ve Milano'yu bir kenarda tutarsanız, buradaki teknik altyapının İtalya'dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.”

‘Maçlar çok geç'

“Geçen haftalarda Konya'da oynadık ve stada tam 40 bin kişi gelmişti. Ancak maç saatleri çok geç ve bu nedenle de daha fazla kişi maçlara gelemiyor. Sürekli geç saatte oynamak çok farklı.”

‘Sokağa çıkınca kalabalık oluşuyor'

“İstanbul harika ve çok ilgi çekici bir şehir. Ufkumu genişletti burası. Oğlum burada uluslararası bir okula gidiyor ve ailecek kendimizi İstanbul'da huzurlu hissediyoruz.

Köln halkının yüzde 101'i beni tanıyordu, İstanbul'da da bu yönde çalışmalarım devam ediyor. Sokağa çıktığım anda bir kalabalık oluşuyor, insanlar futbolu çok seviyor ve yüreği ile bana sarılıyor.”

Vatan

Yayınlanma Tarihi:10:36,