SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Önemli olan sonuç

Prag’da alınacak bir mağlubiyet bizi Hollanda’nın gerisine itecek, şansımız çok azalacaktı. Belki bu stresten ya da Türkiye’de yaşanılan terör saldırısının etkisi nedeniyle ilk yarıda tanınmayacak kadar kötüydük.

Milli takım hiçbir hücum organizasyonu geliştiremezken, Çek Cumhuriyeti de isteksiz oyunuyla bize yardım etti. Bu yüzden de özellikle ilk yarıda çok zevksiz bir maç izledik. İki takım adına gol pozisyonunu bile olmadığını bu bölümde sonra 2. yarıda da oyun aşağı yukarı aynı görüntüde devam ediyordu.

Çek Cumhuriyeti’nden Novak’ın 60. dakikada Serdar Aziz’i çekip düşürmesi o ana kadar tek bir ciddi hücum girşimi olmayan milli takım için büyük fırsat oldu. Ardından Volkan Şen’in oyuna girişiyle ilk defa rakip kalede fırsatlar yakalamaya başladık ve nihayetinde 2. golü de bulup umduğumuzdan rahat bir galibiyet aldık.

Çeklerin iddiası olsa oyun böyle kolay teslim olurlar mıydı; tartışabilir. Artık bu saatten sonra sadece sonuç önemli. 50 dakika oynanan kötü oyunun bir önemi yok. Play-off için İzlanda karşısında 1 puan bile yeterli olacak. Ancak şimdiden hatırlamakta fayda var. Eğer Kazakistan son maçta, en iyi 3. olarak doğrudan EURO 2016’ya gitme şansımız devam ediyor. Bunun için İzlanda karşısında mutlaka 3 puan almamız gerekiyor.

EURO 2016’ya gitmeyi garantilemiş olmanın Çek Cumhuriyeti’ni nasıl olumsuz etkilediğini gördük. İzlanda da son 2 maçında kendi sahasında zayıf rakipleri yenemedi. Her şekilde dikkatli olmak lazım ama büyük bir aksilik olmazsa son maçı sorunsuz geçeceğimizi düşünüyorum.

Yazarın Diğer Yazıları