SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Sarvan’dan Selçuk Dereli’ye yanıt

Sarvan’dan Selçuk Dereli’ye yanıt

Merkez Hakem Kurulu Eğitim Direktörü Oğuz Sarvan, yazarımız Selçuk Dereli’nin hakemlerle ilgili görüşlerine yanıt verdi, “Günlük olaylar tartışılacaktır. Ama hedefimiz 5 yıl sonra daha yüksek kalitede bir hakem kadrosudur” dedi.

MHK'nin eğitim sorumlusu Oğuz Sarvan, yazarımız Selçuk Dereli'nin ‘Hakemlere ne oluyor?” başlıklı yazı dizisiyle ilgili açıklama yaptı. Sarvan, ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde eğitim alarak 27 yıl hakemlik (son 10 yılında FIFA ), 12 yıl UEFA Şampiyonlar Liginde gözlemcilik, 3.5 yıl MHK başkanlığı yaptığını hatırlattı. Oğuz Sarvan “ Eğitim Direktörlüğü'ne 2012 Ağustos'ta, Zekeriya Alp döneminde başladım. Alp'in yapılanmayı oluştururken bu özelliklerimi dikkate aldığını düşünüyorum” dedi.

“SONUÇ ZAMAN ALIR”

Sarvan hakemlikte başarının, süreç yönetimi ile gerçekleşeceğini belirtti, şöyle devam etti: “Sonuçlara ulaşmak zaman alır. 2006 Haziran'da hazırlayarak dağıttığım ve internet sitesinde yayınladığım ‘Hedef 2014' isimli kitapçıkta irdeleme yaparak, en kısa sürede harekete geçilmesi durumunda 2014 Dünya Kupası'nda bir hakemimizin görev alabileceği anlatılmıştır. 2008'de başlayan sürecin sonucu üstün yetenekleri olan Cüneyt Çakır sayesinde 2014'te sonuç vermiştir.”

ÇABALAR TAKDİR EDİLMELİ

Oğuz Sarvan son dönemde de hedef, donanımlı ve yetenekli kişileri hakemliğe kazandırarak 5 yıl sonra daha yüksek kalitede hakem kadrosu oluşturmayı hedeflediklerini de ifade etti, sözlerini noktaladı: “Günlük olaylar elbette her zaman tartışılacaktır. Ancak, bugüne kadar yaşanmış olan süreci başlatan rahmetli Hasan Doğan, Mahmut Özgener ve Yıldırım Demirören'in idari olarak üstlendikleri rolün ve Şenes Erzik'in çabalarının takdir edilmemesi üzüntü vericidir.”