SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
‘Kına yakın’

‘Kına yakın’

Şike davası sanıklarının beraat etmesinin ardından Trabzon'daki yerel basın ''Hukukta kara gün'' başlıklarıyla karara tepki gösterdi.

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeniden görülen şike davasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım başta olmak üzere tüm sanıkların beraat etmesi Trabzonspor camiasında şaşkınlıkla karşılandı. Bordo mavili kulüpten resmi olarak henüz bir açıklama yapılmazken, Yönetim Kurulu Üyesi Onur İncehasan Twitter hesabından, “Yazıklar olsun. Üstünlerin hukuku!” ifadesiyle kararı eleştirdi. Kulübün, bugün kararla ilgili sert bir açıklama yayınlaması bekleniyor.

YEREL BASIN: HUKUKTA KARA GÜN

Trabzon’da yayınlanan yerel gazeteler ise beraat kararını veren mahkeme heyetini eleştiren başlıklarla çıktı. Günebakış Gazetesi, “Hukukta kara gün. Aziz Yıldırım’ı akladılar, hukuk tarihine geçtiler”, Karadeniz Gazetesi, “Bu hesap kapanmadı. Şike Davası’nın son duruşmasında mahkemenin Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar hakkında oy birliği ile beraat kararı vermesi Türk futbolunun kaybı olarak değerlendirildi” ifadelerini kullandı.

kına-yakın

“KINA YAKIN”

Kuzey Ekspres Gazetesi, ”Bu sadece hukuk sorunu değil, vicdan ve ahlak sorunu! Kına yakın! Bu karara hiç şaşırmadık. Ama yine de insanın içi acıyor. Türkiye’de hukuk sistemi çöktü, adalet yerle bir oldu. Haklının değil güçlünün dediği oldu. Komedi! Şikecilerin itiraz bile etmediği tapeler-deliller aynı, ekleme-çıkarma yok. Ama belli ki emirler farklı. İşte busun Türkiye” cümleleriyle kararı eleştirdi. Gazete, Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’nun Ak Parti mitinginde, Yıldırım Demirören’le ve Mecnun Odyakmaz ile fotoğraflarının altına da, “Yeni masallar anlat Hacıosmanoğlu” başlığını atarak bordo mavili kulübün başkanını etkili olmamakla suçladı.

Taka Gazetesi, ”Şike devam ediyor” ifadesini kullanırken, Son Nokta Gazetesi ise, ”Kendileri yazdılar, kendileri oynadılar” başlığıyla karara tepki gösterdi.

kerk

ŞENER’DEN YÖNETİME ELEŞTİRİ

3 Temmuz sürecinde bordo mavili kulübün başkanı olan ve yargılandığı tüm davalardan beraat eden Sadri Şener, Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu yönetimini şike davasıyla yeterince ilgilenmemekle suçladı. Şener, “Beni avukatlara çok para veriyorum diye mahkemeye vermişlerdi. Hukuki savunmalarda özellikle bu tip davalarda ciddi avukatlar tutabilme becerin olmalıdır. Yoksa bu sonuçlar kaçınılmazdır. Trabzonspor yönetimine belli ki birileri ‘bu davanın üstüne gitme’ dedi. Öyle ya bu sonuç bunu gösteriyor. Siz bu davaya bakan Trabzonspor’un avukatını biliyor musunuz? Kim biliyor?” ifadesini kullandı.