SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Şike davasında karar günü

Şike davasında karar günü

Çağlayan Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden yeniden görülen Şike Davası’nda karar günü... Savcı, pazartesi günü görülen duruşmada sanıklar için beraat talebinde bulunmuştu. Aziz Yıldırım, Mahmut Uslu birçok Fenerbahçe Yöneticisi Çağlayan Adliyesi'nde...

Şike Davası'nda beklenen gün geldi çattı… Savcı Abdullah Mirza Coşkun, pazartesi görülen duruşmada verdiği mütalaada Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'nın yanı sıra diğer tüm sanıklar hakkında örgütün yanı sıra şike ve teşvik iddialarından da beraat verilmesi talebinde bulunmuştu. Yıldırım’ın yanı sıra Mahmut Uslu, İlhan Ekşioğlu da Adliye’ye geldi.

17:48- Davada hakim son kararın verilmesi için ara verdi. Hakim, kararın açıklanmasının 2 saati bulabileceğini ifade etti.

TRABZONSPOR’UN AVUKATI: AYNI YANLIŞLAR DEVAM EDİYOR

– Duruşmada ilk sözü Trabzonspor Kulübü’nün avukatı aldı. Savcının mütalaasına dair görüşlerini anlatan avukat, şunları söyledi:

“Savcı aynı mütaalayı vermiş. Aynı yanlışlıklar devam etmektedir. TFF bir kamu dairesidir. 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı Yargıtay’da onaylandı. TFF’nin bir kamu kurumu olmadığını belirten bir raporu vermiştir savcı. Mütalaa çok yüzeyseldir ve Yargıtay kararı incelenmemiştir. Bugün Avrupa’da İtalya ve Türkiye dışında şike suçu yasalamamıştır. 6222 olmadan önce ‘dolandırıcılık’ olarak değerlendirilmiş.Savcının şike vasfı olmadığını söylemesi doğru değil.

Şike iki kişi arasında da işlenen ve tespiti zor bir iştir. Savcı ispatı zor olduğu için teşvik suçunu örgüte sokmuştur. Bu nedenle şikeden dolayı dinleme kararına gerek yoktur. 16. Ağır Ceza Mahkemesi kararı yok sayılmıştır. Bu mahkemenin kaldırılması önemli değil, Yargıtay onayından geçmiştir. Burada kısmen bozma kararları vardır. Bu mahkemenin kesinleşmiş hükümler hakkında bozma hakkı yoktur. Savcılık makamı yüksek yargı kararını bozmuştur. Böyle bir hakkı olup olmadığı tartışılmaz bile.”

13

TARAFTARLAR ÇAĞLAYAN’DA

Çağlayan Adliyesi’nin önünde Sarı-Lacivertli taraftarlar kararın açıklanmasını bekliyor. Sarı Lacivert ürünlerin satıldığı tezgahlar da açıldı. Öte yandan polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

12 10

gv-09102015