SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MHK’de reform şart!

Türk hakemliğinin kaybolan itibarını yeniden kazandırmak için başta TFF Başkanı Demirören ve MHK Başkanı Müftüoğlu'nün atması gereken adımlar var. Süper Lig'in sağlıklı bir yapıya kavuşması için başta eğitime, ardından atamalara dikkat edilmeli.

Birkaç gündür bu sütunlarda, hakem camiasındaki aksaklıkları, eğitim ve atama yanlışlarını yazıyorum. Hepimizin bildiği üzere son dönemlerin en kötü hakem performansları ortaya koyuluyor.

Maçların çoğunun sonucunu hakem hataları belirliyor. Bu durum başta Türk futbolu olmak üzere hakem kurumuna olan güveni de azaltıyor. Sezon başından bu yana yaşananlardan dolayı Türk futbolu büyük itibar kaybına uğradı. Bunun bu duruma gelmesinin baş aktörlerinin TFF ve MHK olduğu bilinen bir gerçek…

Bu yazımda hakem camiası bu sorunlardan nasıl kurtulur, onu irdeleyeceğim. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türk hakemliğine profesyonelliği getirerek büyük bir adım attı. Ancak bu işin başına atadığı MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ve ekibi bir çuval inciri berbat ediyor. Sevgili Kuddusi Müftüoğlu bu yazdıklarımı ve önerilerimi dikkate alacak olursan kaybolan hakemlik itibarını yeniden kazandırabilirsin. 

İŞTE ÖNERİLER

1- Türk hakem camiasından adamcılığı bir an önce kaldırmalısın.

2- Liyakata gore görevlendirme yaparak, performansa dayalı sistemi tarafsız şekilde oturtmalısın.

3- Yaklaşık 10 yıldır eğitimin başında bulunan Oğuz Sarvan ve kadrosunu en kısa sürede değiştirmelisin.

4- UEFA ile ilişkileri geliştirmek ve eğitime katkı sağlaması için getirilen Japp Uilenberg'i bir an once ülkesine göndermelisin. Yurtdışından kariyerli bir eğitimci getirilecekse, bu isimler Hugg Dallas veya Collina'yı olabilir Ancak onlar da uzun sure kalmamalılar.

5- Hakemlerinize cesaret aşılayın. Onlara sahip çıkarak, başta federasyon yöneticileri olmak üzere arkalarında olduğunuzu hissetirmeli ve güven veren duruşunuzu göstermelisiniz. Bu cesareti sağlarken de, Türkiye'nin en önemli psikologlarından destek alabilirsiniz (Bizim hakemlik yaptığımız dönemlerde Futbol Federasyonu bu olanakları sağlamıştı).

6- Türk hakem kurumuna siyasetin müdahalesini engellemeli ve hemşehriciliğin önüne geçmelisiniz.

7- Babalar ve oğulların saltanatına bir an once son vererek Türk hakemliğinin önünü açmalısınız.

8- Hakkında uygunsuz iddialar bulunan kişilere bünyenizde yer vermek başta TFF olmak üzere kurullarınıza ve Türk hakemliğine zarar vermektedir. Bunlara dikkat ediniz.

9- Tıpkı kulüplerde ve TFF bünyesinde oluşturulan futbolcu altyapısı gibi hakemler için de altyapı sistemi oluşturulmalıdır.

10- Yarınlara dair baskıya dayanıklı hakemler yetiştirmek için uzun vadeli çalışma programı oluşturmalısınız. Sadece mesleğin itibarını önemseyen, karşısına hangi kulüp veya şahısları aldığını düşünmeden karar verebilecek duruşu olan hakemler yetiştirmek için yarınları bugünden hazırlayabilecek uzun vadeli çalışma planı gerekmektedir. Kulüp başkanları ve teknik adamların kamuoyunda oluşturduğu baskıdan hakemleri kurtarmalısınız.Hakemler arasında doğru rekabet ortamı yaratmalısınız ki kalite ve başarı gelsin. 

11- Hakemlerdeki en büyük sorun olan kondiyon eksikliği, ancak disiplinli çalışmayla aşılabilir. O nedenle koşu testlerini kurallara uygun bir şekilde yapmalı ve burada koşamayan hakeme de maç verilmemeli.

12- Devre araları yapılan atletik testlerde tolerans tanınmayarak koşuların hakkıyla yapılması sağlanmalıdır. 13- Hakemlere ahbap çavuş ilişkisi içinde gözlemci atanmamalı. Sevgili Kuddusi tecrübeli bir ağabeyin olarak bu söylediklerimi dikkate alırsan, hakemlikte bir çığır açmış olursun. Bu arada yarın çek Cumhuriyeti maçında milli takım oyuncularımıza üstün başarılar dilerim. BİTTİ Türk hakemliğinin kaybolan itibarını yeniden kazandırmak için başta TFF Başkanı Demirören ve MHK Başkanı Müftüoğlu'nün atması gereken adımlar var. Süper Lig'in sağlıklı bir yapıya kavuşması için başta eğitime, ardından atamalara dikkat edilmeli 

 

Yazarın Diğer Yazıları