SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Samsun’un kerameti

Samsun’un kerameti

Ülkemizin en tecrübeli basketbol hakemlerinden Fatih Söylemezoğlu, Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı değerlendirdi.

İki yıl önce Samsun'da oynanan Cumhurbaşkanlığı Kupası maçını Fenerbahçe ile Galatasaray oynamış ve maçı da ben yönetmiştim. Açıkcası iki yıl sonra kupanın yine Samsun'da oynanacağını öğrenince çok şaşırdım. Çünkü 2013'te spor bakanımız Samsun milletvekili Sayın Suat Kılıç idi. Şimdi ki spor bakanımız da eski bakan gibi, Samsun milletvekili olan Akif Çağatay Kılıç. Yani bakan nereli ise kupa orada oynanıyor. Hal böyle olunca insan ister istemez düşünüyor, eski Afganistan Genel Kurmay başkanının oğlu olan ve seçimlerde ülkemizde milletvekili adayı olan Müzemmil Hevadpal'ın spor bakanı olduğu takdirde önümüzdeki yıl kupanın Afganistan'nın başkenti Kabil'de oynanması içten bile değil.

Maça gelince… Karşıyaka'nın maça mental olarak geç gelmesi farkın 15 sayıya çıkmasına neden oldu. Ancak takım kimyasını, motivasyonu sürekli yükselterek sağlayan Karşıyaka çabuk toparlandı ve Justin Carter'ın sorumluluk alarak yaptığı hücumlarla 2. periyodu 18-11 önde kapatıp 2. devreye maçı dengeye getirerek başladı.

Anadolu Efes'in kadro kalitesi karşısında, “Takımım yenilse bile ben yenilmeyeceğim” diyen Carter'ın yanında, ufuk Sarıca'nın yaptığı savunma değişiklikleri Efes'i yavaşlatıp, top kayıplarını artırdı ve Karşıyaka son periyodun başında öne geçmeyi başardı. devamında Carter ve Birkan düellosu şeklinde geçen maçı son saniye basketi ile Anadolu Efes kazanmayı bildi. Son cümle hakem arkadaşlarım sezona güzel bir başlangıç yaptılar…