SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Harcırah hesapta işler tıkırında!

Ey Oğuz Sarvan ! 10 yıldır bu işin başındasın, Türk futboluna kaç marka hakem kazandırdın? Onun adamı, şuna yakın, buna uzak diyerek yandaşlarınla bu kadroyu dizayn etmedin mi? Hakemler her kategoride dökülüyor, bu senin eserin. Artık bu işleri bırak, git!

Türk futbol hakemliğinin en büyük sorunlarından bir tanesi de eğitim… Hakemlerin bırakın birbiri arasındaki standart dışı yönetimlerini, kendi yönettikleri doksan dakika içinde bile aynı pozisyona farklı kararlar veriyorlar. Eğitim işi şakaya gelmez. Doğru eğitimi verirsen kral olur, yanlış verirsen rezil rüsva edersin.

Hakemlerin en büyük sorunlarının başında kondisyonları geliyor. Türk hakemliğinde fiziksel yetersizliğin bu kadar üst düzeyde olduğunu hiç görmedim. FIFa hakemlerimiz UeFa koşularında adeta döküldüler. kimisi uzun süre maç alamadı. kimisi ise koşamadığı için turnuvalardan geri döndüler.

Hakem camiamızın yaklaşık on yıllık periyodunda çoğunlukla Oğuz Sarvan eğitimin başında oldu. Bu MHK döneminde de devam ediyor. Onu bu göreve eğitimden sorumlu üye Hakan Özkan getirdi. Özkan kimdir? Hakemlik kariyerinde yaptığı kural hatalarıyla futbolumuza damga vurmuş bir isimdir. O da yetmezmiş gibi diğer kural hatalarıyla ünlü MHk üyesi eski hakem İsmet Cengiz de destekçisidir. Aşağıda öyle kafalarına göre bir ekip kurmuşlar ki evlere şenlik. Gözlemcilik, harcırah ve huzur hakkı ile işler tıkırında.

Ey Oğuz Sarvan! Sen değil miydin bu camiayı bölüp insanları birbirine düşman eden. Hakemlerinin emekleri birileri tarafından çalınırken sesini çıkarma, gel şimdi eğitim vermeye çalış. Aslında önce senin sağlam bir eğitim alman gerekir. Onun adamı, şuna yakın, buna uzak diyerek yandaşlarınla bu kadroyu dizayn etmedin mi? Senin her tarafın eğitim olsa ne olur. Bırak eğitimi bir tarafa, hakemler senin duruşuna inanmıyor bir kere ! Artık bu işleri bırak. Orayı da eline yüzüne bulaştırdın. En önemli eğitim, alt liglerdeki hakemlere verilendir. On yıldır bu işin başındasın Türk futboluna kaç tane marka hakem kazandırdın? Hakemler her kategoride dökülüyor ve bu senin eserin. Hakemler bu kadar cesaretsizse, bu senden kaynaklı. Tolga Özkalfa diye birini zorla FIFA yaptın milleti canından bezdirdi.

Artık yeter bir dönem MHK başkanlığı da yaptın bırak git. UEFA var, FIFa var, artık orada çalış. Kendin yetmez gibi bir de hakem camiasının başına Uilenberg'i getirdin. Onu da kendinize benzettiniz. İzmir'de dişçisi olan hakemle, Antalya'da dostlarıyla gecelere akıyor!

VARAN 1: UILENBERG YIPRANDI

Sayın Demirören! Artık bu Uilenberg'i gönderip, eğitim kurumuna bir çeki düzen verin. Yurt dışından eğitimci gelsin, biz ona da karşı değiliz. Artık bu Hollandalı ülkesine dönsün. Çünkü o da yıprandı. Tamam getirin Collina’yı, getirin Hugh Dallas'ı biz de destekleyelim. Ancak onlar da uzun süre kalmasın. Yoksa başka diyaloglar gelişiyor ve kuruma zarar veriyorlar.

Örneğin Uilenberg'in yanında eğitim kadrosunda olan ve FIFA hakemliği yapmayan Zihni Aksoy ve Murat Ilgaz, UEFa'da gözlemcilik yapıyorlar. Bunun bir başka örneğinin olduğunu sanmıyorum. Zaten etik de değil. Yapsınlar tamam, bir şey de demiyoruz. ancak FIFA hakemliği yapıp da, bu şansı vermediğiniz eski hakemlere eşit muamele yapmamış oluyorsunuz. Bu bile Hollandalı'nın bizden olduğunu göstermiyor mu?

VARAN 2: DERT PIERO!

Fernandao pozisyonuna ofsayt diyen Piero cihazı gündemi belirledi. Yayıncı kuruluş bu cihazı kullanarak tartışmalı pozisyonlara açıklık getirdiğini iddia ediyor. Ancak ben bu sisteme güvenmiyorum. O cihazın başında kim var, topu ayaktan erken mi çıkardı geç mi çıkardı? Yoksa o görüntü sıkıştırıldı mı? Hepsi bir muamma! Üstelik bu cihazın ne FIFA ne de UEFA tarafından bir geçerliliği yok .Bir de üstüne o sistemle epey program yapmış Erman Toroğlu'nun açıklamalarını görünce hiç şaşırmadım doğrusu. Yayıncı kuruluş önce Toroğlu'na cevap versin. Sonra bir de bu konu ile ilgili ‘Oynat Uğur'cuğum'la röportaj yapsalar ne güzel olur değil mi!

Yazarın Diğer Yazıları