SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Burak önce rüyada sonra sahada…

'Fitbol’ adlı dergiye konuşan Burak Yılmaz, “Yıllardır maçları önce kafamda oynuyorum. Hayalimde attığım golleri, ertesi gün sahada tekrar atıyorum” dedi.

Güncellenme: 08:25, 07/10/2015
Burak önce rüyada sonra sahada…

Galatasaray’ın başarılı forveti Burak Yılmaz, ‘Fitbol' isimli dergiye açıklamalarda bulundu. kral, attığı her golü bir gece önce hayalinde canlandırdığını söyledi. Burak, “Pozisyon almak, sezgilerine güvenmek, iki adım sonrasını düşünmek hepsi golle buluşmak adına çok önemli şeyler. Ben sezgilerimi zamanla daha iyi kullanmaya başladığımı düşünüyorum. Ama bunların toplamı bir gol etmiyor. Golü gol yapan, vuruş anındaki kararlılığınız. Top ayağımdan çıktığı anda gol olup olmayacağını anlıyorum” dedi.

‘STOPERLERİ EZBERLEDİM’

Maçlardan önce çok heyecanlandığını kaydeden Burak, “Yıllardır maçtan bir gece önce sürekli sahada neler olacağını düşünürüm. Rakip stoperleri izlerim, kimin neler yaptığını öğrenmeye çalışırım. kafamda hayali pozisyonları oynatmaya başlarım. Maç günü geldiğinde zaten hayalimde attığım golü sahada tekrar atmış olurum. Bir kez gol atınca, insan sürekli o duyguyu yaşamak istiyor” ifadelerini kullandı.

BEŞİKTAŞ’TA KANATTIM

“Beşiktaş’ta oynadığım dönemde kanat oyuncusuydum. O zaman görevim farklıydı. Golcü bir yapım olduğunun ben de farkında değildim. eskiden topla etkili koşularım vardı. zamanla forvete evrilince, bu toplu koşular yerine savunma arkasına topsuz koşular yapmayı öğrendim. Ancak topsuz koşu kusursuz bir zamanlama gerektiriyor. Ofsayta düşmemek için zamanlamayı çok iyi ayarlamak gerekiyor.”

GÜNEŞ SAYESİNDE

“Dönüşümüm 2011 yılında başladı. Şenol Güneş, Umut takımdan ayrılınca beni forvet olarak görevlendirdi. Bir kanat oyuncusundan, santrfora dönüşüyordum. Değişmem ve gelişmem gerekiyordu. çok çalıştım. O dönem milli takımda Guus Hiddink vardı. Trabzon'da kanatta oynamama rağmen,milli takımda gole en yakın adam olarak görev veriyordu. Onun da dönüşümümde çok katkısı oldu.”

KAÇIRDIĞIMI DÜŞÜNMEM

“Bazen çok net pozisyonlar kaçırıyorum. Ama oyundan hiç düşmüyorum. 90 dakika boyunca kaçırdıklarımla ilgilenmem. İçimdeki o gol atma duygusu hiç atamadığım maçta da var, 5 gol attığım maçta da var. Bir maçta 3 gol atmış halimle 3 golü üst üste kaçırmış halim arasında hiçbir fark yok. Ben sadece işimi daha iyi yapmakla ilgileniyorum. 15 gol de atsam, 13 gol de kaçırsam işime bakarım. Golcülük böyle bir duygu.”