SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hatalar zinciri bugünü getirdi

GALATASARAY gibi bir takımı yönetmek herkese nasip olmaz. Şampiyon olsanız da, camia sizden sürekli başarı bekler. En küçük tökezlemede tribünlerden sizin için yapılan tezahüratlar bir anda kesilir. 3 kupanın ardına saklanmanıza kesinlikle izin vermez. Peki neden bu tahammülsüzlük? Beklenen transferler gerçekleşmeyince sanki bu felaket senaryolarını öngören Galatasaray taraftarı aylardır gerek sosyal medyadan, gerekse maçlara gelmeyerek neden bu kadar tepki gösteriyor? Yönetim şimdi ne yapacak?

İSKELET ÇÖKTÜ

Şöyle hafızalarımızı bir tazeleyelim. Hamza hocanın, “Şampiyon takımı bozmam, golcüye ihtiyacım yok. Sinan var, UEFA Mali Fair Play önemli” sözleri gazete sütunların süsledi. Ancak 41 kişilik geniş kadroyu 28'e indirme zorunluluğu hem yönetimi hem de teknik ekibi hata yapmaya zorladı. Üstüne üstlük transferin son günü Melo ve Telles'in Inter'e gönderilmesi takımın iskeletinin adeta çökmesine neden oldu.

GRUPÇULUK VAR

Forvet transferi istemiyordu Hamza hoca, ama Burak sakatlandı, Umut bekleneni veremedi. Yönetim genç yetenek Sinan'ın oynatılmasını istedi, kabul etmedi. Takım içinde grupçuluk uyarılarına kulak tıkadı, “Onlar iyi arkadaş” dedi. Meşhur salı yemeklerinde Denizli isimleri kulağına üflendi, taraftarlar ile arasındaki duygusal bağ koptu ve dengesi bozuldu. Yapılan her eleştiride yönetimi koruyan açıklamaları, Muslera'nın formsuzluğu, Grosskreutz skandalı tuzu, biberi oldu. Yönetimin Sneijder'in sözleşmesini uzatmak için yaptığı görüşmeler, Podolski'nin sağ kanatta oynamak istememesi Galatasaray'ın bugünkü durumuna adeta ayna tutuyor.

ÖZBEK YÖNETMELİ

Şimdi yönetim bütün bu hataların üzerine bir çizik atarak futbolu yeniden yapılandırmaya çalışmalı. Başkanın kardeşi Mehmet Özbek yani futbolcuların Mehmet abisi ağırlığını daha da hissettirmeli. Rütbesi yükseltilen Cenk Ergün'ün naif yapısıyla oyuncuların üzerinde etkili olmadığı açıkça görülüyor. ‘Mehmet Abi' formülü derhal hayata geçirilmeli. Başkan Dursun Özbek de kamuoyu önüne çıkıp krizi yönetmeli. Yönetime gelince ya Hamza hocayı gönderip taze bir kanla yola devam edecek, ya da eleştirilere kulağını tıkayacak.

Yazarın Diğer Yazıları