SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Defansif zaaf zaferden etti

FENERBAHÇE hatalarından ders almıyor. Daha üç gün önce Beşiktaş derbisinde duran toplarda yapılan bireysel hatalarla yenilen sarı-lacivertliler, dün Celtic deplasmanında öyle bir gol gördü ki kalesinde; evlere şenlik. Beş Fenerbahçeli ip gibi dizilmiş, kimse rakibini almamış. Celtic'li oyuncu kafayı vuruyor, arka direkte İskoç takımının santrforu bomboş topu ağlara gönderiyor. Amatör takımbile böyle gol yemez. Dört dakika sonra Alves-Kjaer ikilisinin ortak hatasından bir gol daha attı Celtic.

İskoç takımının stoperi, Fernandao'ya yaptığı asistle bizim stoperlere nazire yaptı. Soyunma odasına 2-1'le girmek Fenerbahçe açısından büyük avantaj oldu. İkinci yarıda daha hırslı istekli bir Fenerbahçe vardı sahada. Bunda, Diego'nun oyuna girmesinin rolü büyüktü. Brezilyalı oyuncu, orta alanı derleyip toparlarken, Fernandao'nun ikinci golü Fenerbahçe'nin direncini daha da artırdı. İskoç takımının şaşkınlığından iyi faydalanıp bir gol daha bulabilirdik ama olmadı. 70. dakikadan itibaren Fenerbahçe oyundan düşmeye başladı. Fazla geriye çekildi, kalesinde tehlikeler yaşadı.

Pereira, Ba-Meireles değişikliğiyle 3'lü savunmaya döndü. Sistemdeğişikliği sonrasında oyunda dengeyi kursa da son bölümde rakibi karşılamayı seçen Fenerbahçe, kontra fırsatlarını değerlendiremedi. Fernandao girdikten sonra sağ kanada geçen Van Persie, savunmadaki gayretiyle takdir topladı. Nani'nin daha çok sorumluluk alması, daha çabuk oynaması gerekir.

Sonuçta 2-0 geriye düşen bir takımın skoru 2-2'ye getirmesi önemliydi. Ancak eski gücünden çok uzak olan Celtic önünde bence 2 puan kaybedildi. Bunda yapılan bariz savunma hataları etkili oldu. Fenerbahçe'nin acil olarak duran topta nasıl savunma yapılacağını çalışması yapması gerekiyor.

Ayrıca takımın bir an önce temposunu yükseltmesi gerekiyor. Kısacası dünkü mücadeleye çok yazık oldu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek