SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Suni sıkıntı

GALATASARAY'IN rahat kazanacağı beklenilen Astana deplasmanından beraberlikle ayrılması, bu grup açısından avantaj kaybetmesine sebep oldu. Çünkü maç öncesinde kime sorsanız sarı-kırmızılı ekibin deplasmanda Astana'yı yeneceğini düşünüyordu. Karşılaşmanın ikinci yarısında Astana, kendi sahasında oynamanın avantajıyla taraftar desteğini de arkasına alarak baskı kurmaya çalıştı ve bunda da etkili oldu. Şampiyonlar Ligi tarihinde ilk puanlarını aldılar.

Galatasaray, defansif anlamda büyük sıkıntı yaşadı. Bireysel hatalar, dünkü puan kaybının ana nedeniydi. Rakibe çok pozisyon verdiler, fazla şut attırdılar. Astana kalecisinin inanılmaz hatalarına Galatasaray savunması da elik edince dünkü skor ortaya çıktı. Galatasaray'da Sneijder etkili bir oyun ortaya koydu ama sahanın suni çim olması sarı-kırmızılı futbolcuların istedikleri oyunu kurmalarına fırsat tanımadı. Futbolcular suni çimde oynamaya alışkın değil. 2 gün önce Kazakistan'a gitseler de zemine uyum sağlayamadılar. Hakem bile zaman zaman zemin nedeniyle zorlandı. UEFA ya da FIFA'nın artık geri adım atması lazım. Üst düzey maçların böyle amatörce ortamlarda oynanmamalı.

Karşılaşmanın İsveçli hakemi Martin Strömbergsson için tam başarılı bir yönetti diye düşünürken, son bölümlerde Carole'a ceza alanı içinde Astanalı oyuncunun yaptığı hareket penaltıyı gerektirirdi. Devam kararı vermesi hatalıydı. Galatasaray'ın yediği ilk gol öncesi faul beklentileri vardı ama hakem devam ettirerek doğruyu yaptı. Türkiye'de hakemler bu pozisyonlarda faul çalıyor. Semih'in bu nedenle bir alışkanlığı var ama FIFA hakemi bunu yemedi. Buradan hakemlerimiz de ders çıkarmalı. Böylesine kolay pozisyonlara düdük çalmamalı. İşte onlar bu hataları yaptığı için takımlarımız da Avrupa'da zarar görüyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek