SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Ülker Stadyumu Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde bulunan 1907 Tribünü'nde gerçekleştirilen basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Aziz Yıldırım: Türk sporunda 6 haftadır hakemler yönünden sıkıntılar yaşanmaktadır. Sadece bizim için değil, tüm hatalar geneldir. Bu değerlendirmeyi 6 haftalık anlamda yapacağız.

Şekip Mosturoğlu: Mahmut Uslu’nun derbi sonrasında yaptığı açıklama ne Fikret Orman ne de Hamza Hazmaoğlu’nun yaptığı açıklamalardan ağır değildir. Ama Uslu, PFDK’ya sevkedilmiştir. Orman ve Hamzaoğlu kurula sevkedilmemiştir. Halis Özkahya durumdan vazife çıkaran bir kişidir. Geçmişte de böyleydi, gelecekte de böyle olacaktır.

“BİR, İKİ KULÜP KORUNMAYA ÇALIŞILIYOR”

Aziz Yıldırım: Gelinen noktada sorumlu TFF’dir… Türk hakemlerinde bir gelişim başladı. Bir noktaya kadar geldi. İki sene iyi irade ettiler. Türk futbolunda olayların az olmasını sağladılar. Hakem dünyasında iç karışıklıklar var. Bizlere söylenir, anlatılmaya çalışıyor. Onun babası müdahale ediyor, onun amcası bir şeylere karışıyor. Bugün profesyonel hakemin eline geçen para 40 ila 50 bin liradır. Bu aldıkları para nettir. Kimse bunları sorgulayamaz. Bu yanlıştır. Bütün kulüplere karşı hakem hataları var. Burada bir, iki kulüp korunmaya çalışılıyor.

“HASAN DOĞAN’IN YAPTIĞI GİBİ ÇÜRÜKLER TEMİZLENMELİDİR”

Jaap Uilenberg’in UEFA’daki ilişkilerinden dolayı hakemler Avrupa’da rahat maç alıyor. Bunu biliyoruz. Yandaki hakemler zayıf. Gördüklerini söyleyemiyorlar. Siyasi anlamda veya yetersizlik anlamında MHK son yıllarda çok değişti. Hakemler ve gözlemciler ayrı kutuplarda olması gerekirken, şimdi iç içe geçtiler. Bu büyük bir sorundur. 14 yıldır eğitim durumu aynı duruyorlar. Bunlardan bir tanesi Oğuz Sarvan’dır. Orada oturuyor… Maddi kazancı yüksek olduğu için herkes profesyonel hakem olmak istiyor. Biz 70 milyon euroya yakın harcama yaptık. Bir hakemin düdüğüyle, biz bu kadar büyük rakamları sokağa atamayız. Bu hataları yapanlar cezalandırmalı, TFF en kısa sürede üstüne düşenleri yapmalıdır. Rahmetli Hasan Doğan’ın yaptığı gibi içerideki çürükleri temizlemelidir.

“DENİZ ÇOBAN’I TEBRİK ETMELİYİZ”

Deniz Çoban çıktı açıklama yaptı… Eski hakemler ateş püskürüyorlar neden böyle yaptılar diye! Evet, Deniz Çoban’ın yaptığı hareketten dolayı tebrik etmeliyiz. Maçtaki son kararını gördüm, evet yanlıştı ama çıkıp özür diledi. Dürüst olduğu için takdir etmeliyiz. Niye korkuyorlar hakem kendi düşüncesini açıkladı diye? Kapalı kapılar ardında yapılan konuşmalar her zaman tehlikelidir. Ama kamuoyuna açık olduğunda herkes daha iyi tahlil eder.

“HALİS FENERBAHÇE’Yİ KATLETMİŞTİR”

Halis Özkahya için benim aklımda soru işaretleri var. Yıllar önce Ankara’da yönettiği bir maçta puanımızı çaldı ve şampiyon olamadık. Meireles’i olmadık şeylerle suçladı, 11 maç ceza aldı ve sonra tahkim 4 maça indirdiler. Bu hafta Markoviç’e atılan tekmeleri görmedi. Sahaya çıkış fikri neyse ona devam etti. Maçın kaderiyle oynadı. Kendisinde biriken geçmişte olan bazı sıkıntılarından dolayı mı sahaya çıktı? 3-4 ay önce Atiba’yı çizgiye bastı basmadı diye oyundan attı. Mentörler görevlerini yapmadıkları için Fenerbahçe’yi katletmiştir!

Cüneyt Çakır, Galatasaray ile oynayan Trabzonspor’un puanını çaldı. Fenerbahçe yine şampiyon olacak, kadrosuyla olacak. Herkesi uyarıyorum. Yarın Van Persie olmaz, Nani, olmaz, Sneijder olmaz, Diego olmaz, Eto’o olmaz… Sonra siz 3. sınıf topçulara hakemlik yaparsınız. Seyirci gelmez. TFF yönettiği ligi beğenmez. Van Persie ve Nani burada olduğu için, Avrupa’ya gittiği için bu futbolculardan farkı olmadığı için rahat maç yönetirler. Ayıp ki ayıp…

“KAŞARLANMIŞ HAKEMLERLE BU İŞ YÜRÜMEZ”

Görev TFF’nindir… Federasyon şimdi ne yapacak? İçeride, kulüplerle problemi olan hakemleri temizleyecektir. Kasımpaşa maçına Deniz Ateş Bitnel’i verdiler. İçerideki maçlara bakıyorsunuz; Barış Şimşek, Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım… Neden genç hakem vermiyorlar? İçerideki maçlara da genç hakemleri gönder. Hata yapsınlar, onlar da Deniz Çoban gibi çıksınlar, konuşsunlar… Kaşarlanmış hakemlerle bu iş yürümez. Herkesi uyarıyorum; saha komiseri futbolcuyu kolundan tutamaz. Onun parasını ben ödüyorum. Futbolcular beton üzerinde ısınma yapamaz.

“UILENBERG’İN DİŞLERİNİ YAPTI, FIFA KOKARTINI ALDI”

Şekip Mosturoğlu: Hakemlerin sonucu etkilemesini temel sebebi, terfi sisteminin bozulmuş olmasıdır. Profesyonel hakemler 4 yıllık sözleşme imzalamıştır. Form durumu ne olursa olsun 4 yıl boyunca para alacaktır. Tolga Özkalfa, Jaap Uilenberg’in diş doktorluğunu yapmaktadır. Bu yüzden FIFA kokartını yeniden almıştır. Cüneyt Çakır 32 bin, diğer hakemler 20 bin alıyorlar. Hakemlik yaşı 47’ye yükseltilmiştir. Bana göre düşündürücü olan Fıray Aydınus ve Tolga Özkalfa’nın FIFA kokartından düşüp, aylar sonra profesyol olmasıdır… Halis Özkahya koşu testini geçmesiydi, UEFA’da maç alamayacaktı. Hakemlik camiasına ilişkin söylentiler bize kadar gelmektedir. Çözüm basittir. Temizlik yapmak… Bu hakemler 7-8 yıldır Süper Lig kadrosundadır. Yaptıkları ortadadır. Genç hakemlerin önlerini kesmektedir.

Aziz Yıldırım: Hakemlerin arasında kutuplaşma vardır. Cüneyt Çakır’ın babası kendinde güç görmektedir. Bunlar bize gelen iddialardır. TFF de bunları araştırmalıdır. Bir gençleştirme gerekiyor! Korkmadan, hata yaptıklarını ifade etmelerini sağlamamız lazım ki bizim kafamızda soru işaretleri oluşmasın…

Futbolda çok büyük para var. Oradaki 10-20 kişinin çalacağı düdüğe bırakamayız. Ülkede spordan dolayı kaos olması, hepimizi üzer. Bugün çok nazikçe uyarı yaptık. Bugün başka da konuşabilirdik. Yarın Akhisar maçına hakem atayacak. Pazar gününe kadar o hakem hakkında her şeyi söyleriz. Buraya gelince maçı yönetemez! Ben daha fazla konuşmak istemiyorum. Ama uyarım; her takıma karşı adaletli olsunlar.

Ligin heyecanlı mı olması lazım, ya da hak eden mi kazanması gerek? Ligin o şekilde dizaynı olmaz! Basın derbiden sonra yaptığı değerlendirmede çok objektifti. Sizi de tebrik ediyorum. Ben şimdi Trabzon’da yaşasam, psikolojik olarak sokağa çıkınca laf eder falan, eziklik yaşayacak. Onlardan rahatsız yaşayacak. Başka hakem mi yok atayacak?

Şekip Mosturoğlu: Beşiktaş 3-2 kazandı. Onları sonuç olarak tebrik ediyoruz. Onlar da mutlu değildir. Ha mutlularsa onlar da başlarına hata gelince ağlamayacaklar. Bu derbiler futbol şölenidir. Halis Özkahya’nın kariyerinde yaptığı ilk hata değildir!

Aziz Yıldırım: Galatasaray maçına kimin atanması önemli değildir! Önemli olan gördüğünü çalması, adaletli maç yönetmesi… Deniz Çoban’ı istiyorum derbiye, böyle soru olur mu ya!

Hakemlerin Avrupa’da iyi maç yönettiğini düşünmüyorum. Ferguson kime kızdın? Mourinho kime kızdı? Bu hakemler dışarı maç yönetip geldiğinde burada egolarının yükselmesinin ardından hatalar yapıyorlar. Orada iyi yönetiyorsa, burada neden iyi yönetmiyor? Bu sorun benim değil, TFF’nin sorunu… Beşiktaş’ı burada yeneriz, şampiyon oluruz… Bir kere yendiler, sevinsinler…

Yayınlanma Tarihi:13:27,