SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘El Clasico’ tarih oluyor

İspanya'da ayrılıkçı partilerin meclise girmesi sonrası Katalonya'nın bağımsızlığını ilan etme olasılığı arttı. Bu durumda Barcelona ve Espanyol'un La Liga'dan atılması gündemde.

Güncellenme: 00:51, 28/09/2015
‘El Clasico’ tarih oluyor

Tüm dünyanın nefesini tutarak izlediği Barcelona ile Real Madrid arasında oynanan ve ‘El Clasico’ olarak adlandırılan maçlar, tarihe karışmak üzere… İspanya’da yapılan ve ayrılıkçı partilerin 135 sandalyeli mecliste çoğunluğu elde ettiği sonuçlanan bölgesel parlamento seçimlerinin ardından Barcelona ve Espanyol’un La Liga’dan atılması yani ‘El Clasico’nun artık oynanmaması gündemde…

Konu ile ilgili daha önce açıklama yapan İspanya Yüksek Spor Konseyi (CSD), özerk bölgelerden birinin İspanya’dan ayrılmayı seçmesi halinde özerk yönetimlere ait tüm futbol kulüplerinin otomatikmen ligden atılması gündeme gelecek demişti. Bu durumda Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesi halinde Barcelona ve Espanyol’un artık La Liga’da oynayamayacağı ihtimalinin bulunduğunu söylemişti.

‘EL CLASICO’ TARİH OLACAK

Seçimlerin ardından Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesi için ayrılıkçı partilerin çalışmalara başlaması bekleniyor. Çalışmalar sonunda bir yıl içinde de Katalonya’nın İspanya’dan ayrılması öngörülüyor.

Bu durumda Katalonya Özerk Bölgesi’ne ait La Liga’da temsil edilen Barcelona ve Espanyol kulüpleri İspanya 1. Ligi’ne dahil edilmeyecek. Böylece Barcelona ile Real Madrid karşılaşmaları ile ünlü ‘El Clasico’ tarihe karışacak.

DIŞ HABERLER