SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Boşa giden 45 dakika

22 Eylül 2015

Gençlerbirliği karşısında Oğuzhan sakatlığı nedeniyle oynayamayınca Şenol Güneş, dizilişte değişikliğe gitmedi, bunun yerine Sosa'yı geriye çekti. Halbuki başakşehir maçında siyah beyazlı ekibin hücumda etkili olmasını sağlayan Arjantinli oyuncunun gerçek yerinde oynaması olmuştu.

Koca bir 45 dakika beşiktaş adına boşa geçti. Öndeki 3'lü Olcay, Gökhan Töre ve Quaresma sürekli yer değiştirerek oynayarak rakibi şaşırtmak istedi ama daha çok kendi kafaları karıştı. Gençlerbirliği geride kalabalık durunca, bu diziliş içinde savunmayı aşabilecek bir formül geliştiremediler. Düşünün tam 40 dakika boyunca ilerideki 3'lü Mario Gomez'e tek bir pas bile veremedi. Sonra Olcay ile Gomez'in bir verkaçı oldu o kadar.

Skor dezavantajı olunca Şenol Güneş beklenen hamleyi 2. yarıda yaptı. Cenk Tosun ve Necip'in girmesiyle beşiktaş bambaşka bir görüntüye büründü. Sadece kendi verdikleri katkıyla ilgili değil bu söylediğim. Örneğin Cenk Tosun olunca Gomez biraz geriye gelip pas alışverişi yapabildi. necip orta sahayı alınca Sosa ileride daha etkili oldu. Sosa rakip savunmayı karıştırınca Gökhan Töre kendine geldi.

Futbol bazen çok basit. Yanlışta ısrara gerek yok. Sert rakiplere karşı Quaresma varlık gösteremiyor. Sosa mutlaka önde olmalı ve Cenk Tosun'a bir şekilde yer bulunmalı. nitekim Şenol Güneş maçı izleyen herkesin hem fikir olduğu değişiklikleri yapınca Beşiktaş hareketlendi. Maçı kazanabilecekleri kadar pozisyon buldular. Kaybedilen 2 puanın suçunu ilk yarıdaki hatalı dizilişte aramak gerekiyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek