SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Afrika’nın futbol sevdalısı kabileleri

HABER: Alican Özcan / Uzun yıllardır Avrupa ve Amerika'nın sömürgesi haline gelen Afrika'da insanların en büyük umudu futbol oldu. Medeni hayattan uzakta yaşayan Afrika'daki bazı kabilelerin otoriterelere karşı gelme şekli ise futbol oynamak. İşte Afrika'nın az bilinen ve futbol sevdalısı 5 kabilesi...
Los Matami
Matami kabilesinin diğerlerinden küçük bir farkı bulunuyor. O da futbol oynarken top kullanmak yerine kafa tası kullanmaları.
Pigmeos
Pigmeos kabilesi, tarım işçileri ve avcılardan oluşuyor. Afrika'nın yağmur ormanlarında hayatlarını sürdüren bu insanların kurduğu futbol takımı "Brezilya" olarak anılıyor. Her maçlarından önce rakipleri için put yapıyorlar. Ve şimdiye kadar oynadıkları tüm maçları 3-1 kazandılar.
Los Afar

Etiyopya'nın güneyinde yaşayan Afar kabilesinin çoğunluğu göçebelerden oluşuyor. Koyun, keçi, inek ve deve sürüleriyle birlikte yaşayan Afar kabilesinde kız çocukları 10 yaşında kuzenleriyle evlendiriliyor. Erkeklerin biriyle evlenmesi için öne başka bir erkeği öldürmesi ise geleneksel bir durum.
Los Jie

Güney Sudan'daki bu tarım kabilesinin çocukları, kaleleri taştan, futbol topunu ise çöpten buldukları topa benzer herhangi bir şeyden yapıyor.
Los Masai

Kenya ve Tanzanya'da yaşayan çobanlarla, savaşcılar medeni hayatı reddetmelerine rağmen futbola olan sevgileri uzun süredir devam ediyor.