SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya’da ayrılması gündemde olan Katalonya, Barcelona ve Espanyol’un ligden atılmasına neden olabilir. Bu durumda tüm dünyanın büyük heyecanla izlediği ‘El Clasico’ tarihe karışabilir.

Katalonya’da yaklaşan ve bir bağımsızlık referandumuna dönüştürülen seçimler nedeni ile İspanya Yüksek Spor Konseyi (CSD) yetkilileri bir açıklama yaptı. Konsey yetkililerine göre, özerk bölgelerden birinin İspanya’dan ayrılmayı seçmesi halinde özerk yönetimlere ait tüm futbol kulüplerinin otomatikmen ligden atılması gündeme gelecektir denildi.

‘EL CLASICO’ TARİH OLACAK

Bu durumda Katalonya Özerk Bölgesi’ne ait La Liga’da temsil edilen Barcelona ve Espanyol kulüpleri İspanya 1. Ligi’ne dahil edilmeyecek. Böylece Barcelona ile Real Madrid karşılaşmaları ile ünlü ‘El Clasico’ tarihe karışacak.

Barcelona Kulübü’nün La Liga’dan atılıp atılmayacağı konusundaki ilk önemli adım önümüzdeki hafta 27 Eylül’de yapılacak olan Katalonya genel seçimlerinde atılacak. Bağımsızlık isteyen partilerin seçimleri kazanması halinde bir yıl içinde bir bağımsızlık programı uygulanıp yürürlüğe koyulacak.

Spor yazarları Messi’nin Neymar’ın Suarez’in ve Arda Turan’ın forma giydiği bir Barcelona’nın La liga’dan atılmasının hem bu kulübe hem de lige zarar vereceğini ileri sürdü. Yazarlar bu durumun İspanya’da futbolun intiharı demek olacağını belirttiler.