SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ayvayı yedirtti

20 Eylül 2015

Futbol işte böyle bir oyun. Bazen iyi oynarken de kaybedebiliyorsunuz. Maçın büyük bölümünde Trabzonspor oyuna daha hakim ve üstün oynayan taraftı. Fakat bunu neticeye dönüştüremedi. Bunda Şota’nın oyuncu değişikliklerindeki yanlış tercihleri etkili oldu. Sen oyunun hakimisin, orta alanda üstünlüğü eline almışsın, neden bu bölgeden oyuncu çıkarıyorsun? Hem Erkan hem de Özer’i oyundan aldı ama 90 dakika boyunca etkisiz kalan N’Doye’yi sahada tuttu. Cardozo’yu oyuna alarak çift forvete döndü, orta saha üstünlüğünü Galatasaray’a teslim etti. Hafta içinde Şota verdiği bir röportajda “Burak ve Sneijder’i boş bırakırsak ayvayı yeriz” demişti. Oyuncuları, Galatasaray’ın iki yıldızını iyi tuttu ama Şota kulübeden yaptığı değişikliklerle takımına ayvayı yedirtti.

Trabzonspor’a ayvayı yedirten ikinci kişi de maçın hakemi Cüneyt Çakır oldu. Çakır, Trabzonspor’un buz gibi penaltısını vermedi. Erkan ortasında topa elle oynayan Denayer’in pozisyonu tartışmasız bir ihlaldi ve hakem penaltı noktasını göstermeliydi. Çakır ise pozisyona çok yakın olmasına rağmen bu düdüğü üfleyemedi. Vermediği bu kararla oyunun sonucuna etki etti. Orada penaltıyı verseydi belki şimdi çok farklı şeyler konuşacaktık.

Galatasaray, beklenilen performansın altında. İkinci yarıda Trabzon orta sahasındaki boşlukları değerlendirerek rakip kaleye gittiler. Pozisyonlar da buldular. Hatta bir topları direkten döndü. Galatasaray’ın kazandığı gol, kaleci Onur’un hediyesiydi. Onur, kendisine yakışmayacak bir hata yaptı. Bu tecrübede bir kaleci böyle boşa çıkmamalı. Sen boşa çıkarsan, topu da kalende görürsün.

Bir de Burak’ın sakatlanması var ki, bu sarı-kırmızılı ekip için ciddi bir problem. Görünen o ki, Burak iyileşene kadar Umut’la devam edecekler. O da ne derece katkı sağlar soru işareti. Hafta içinde annesini kaybeden Bilal, Selçuk İnan’ın yokluğunu aratmadı diyebiliriz. Bilal’e de başsağlığı diliyorum.

Beni en çok mutlu eden şeylerden biri tribünlerin dolu olmasıydı.

Ama maçtaki en kötü şeylerden biri de sahanın zeminiydi. Ne kadar yeşil görünse de tarla gibiydi.

 

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek