SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şimdi tam zamanı

18 Eylül 2015

Beşiktaş, son şampiyonluğunu 2008- 2009sezonunda yaşadı. Geçen sezonu şampiyon tamamlayabilirdi. Olmadı.

İster şanssızlık deyin, ister tecrübesizlik. Haftalarca lider götürdüğü sezonun son haftalarında zirveyi bıraktı. Bunda hakemlerin cömertçe(!) gösterdiği kırmızı kartlarında rolü oldu elbette. Bu sezona girerken yönetim akıllı bir hamleyle Demba Ba'yı sattı. Hem parasal açıdan rahatladı, hem de transfer yapma şansını yakaladı. Bir de bunun üzerine Atınç piyangosu eklenince yönetim finansal açıdan yaşadığı sıkıntıyı da atlattı ve önemli adımlar attı.

1- Şenol Güneş'i takımın başına getirmek isabetli bir seçimdi. Yabancı getirilseydi eğer Türk futbolunu tanıyana kadar atı alan Üsküdar'ı geçecek, bir sezon daha hayal kırıklığı ile kapanacaktı. Güneş'in isabetli seçim olduğu kısa sürede anlaşıldı. Futbolcuları sezona çok iyi hazırlandı. Örneğin Oğuzhan. Geçen sezonki Oğuzhan'la şimdiki arasındaki fark ortada değil mi? Bir de Beşiktaşlı taraftarların istediği futbolu oynatıyor Güneş. Göze hoş gelen, sürekli gol peşinde koşan ve sonuç alan bir takım var sahada. Hem yönetimin, hem de taraftarın desteği sürdükçe Güneş'in başarısı da sürecektir.

2- Transferler. Nereye lazımsa oraya adam alındı. Geçmiş yıllarda bilmem kaç tane sol bek alınır, sağ bek unutulurdu. Ya da kulübün önünden bonservisiyle bir anda kendini Beşiktaş'ın futbolcusu olarak bulurdu. Bu kez öyle olmadı, nokta atışı transferler yapıldı. Gomez mesela. Tam da büyük bir takımın golcüsü. Biraz daha güçlenince performansı artacak. Savunma, orta saha. Şu anda şampiyonluğa oynayabilecek bir takım var sahada. Eksikler yok mu? Var elbette. Bir kere; taraftarını artık kazanmalı Beşiktaş. Atatürk Olimpiyat Stadı gibi uzak bir yer de olsa taraftarı arkasında durmalı. 10 kişiye oynamak yakışmıyor. Yönetim kurulu ne yapıp etmeli, Çarşı'yı artık tribüne tekrar çekmeli. İlk 4 hafta şunu gösterdi bize. Ligin en iyi futbolunu oynayan takım Beşiktaş. Galatasaray'ın halini görüyorsunuz. Fenerbahçe kazanıyor ama her an puan kaybedebilecekmiş gibi oynuyor. Trabzonspor yeni takım, taşların yerine oturması için süre gerekiyor. O halde. Şimdi tam zamanı işte. Beşiktaş bu sezonu şampiyonlukla tamamlamalı. Bu sezonu da ıskalarsa… Çok bekler daha.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek