SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dursun Özbek genel kurul hazırlığında!

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, 3 yıllık görev süreleri doluncaya kadar görevi bırakmayacaklarını ve neye malolursa olsun Galatasaray için verdikleri sözlerin ve vaatlerin hepsini harfiyen yapacaklarını söyledi.

Güncellenme: 17:34, 17/09/2015
Dursun Özbek genel kurul hazırlığında!

Galatasaray’ın Eylül Ayı Divan Toplantısı’nda konuşan başkan Dursun Özbek, özellikle son haftalarda futbolda yaşanan olumsuz sonuçların ardından toparlanma sürecine gideceklerini vurguladı. Dursun Özbek yaptığı hiçbir işi yarım bırakmayıp, tamamladığını ifade ederek 3 yıl yönetim olarak göreve devam edeceklerini söyledi.

Dursun Özbek yaklaşık 45 dakika süren konuşmasında şunları söyledi:

“Yönetime seçilmemizin yaklaşık 3. ayı içerisindeyiz. Bu dönemdeki gelimeler hakkında sayın divanı bilgilendirme ihtiyacı hissettim. Bunun için de söz aldım. Geçtiğimiz 3 ay içinde şampiyonlukların ve kupaların ardından çok dinamik bir üç ay oldu. Size bu arada ne yaptığımızı neyi hedeflediğimizi ve bugünkü geldiğimiz durum hakkında bilgilendirmek istedim.

dursun-özbek-divan-17-09

Bildiğiniz gibi Galatasaray Kulübü’nün mevcut gündem içinde tartışılan bir çok konusu var. Bunların başında bağlı bulunduğumuz UEFA ile ilgili Galatasaray’ın problemleri gelmektedir. Bu konuyu özellikle basında muhtelif yerlerde defaatle açıklamam rağmen hala bu konu anlaşılmamış gibi gözükmektedir. Galatasaraylılar tekrar bilgilendirme ihtiyacı hissettim. UEFA konusu nedir? Bildiğiniz gibi Galatasaray 2014 mayısından itibaren UEFA ile yaptığı bir protokol çerçevesinde izlemeye alınmıştır. UEFA’ya bağlı tüm takımlar izlemeye alınmıyor. Kritik durumda olan, mevcut kriterlere , mali idari. alt yapı gibi muhtelif kriterlerden oluşmaktadır. Faaliyetlerin sürdürülebilir başarı çizgisin yukarı çekilmesi ve uzun vadede başarı göstergelerinin yükseltilmesi için alınmış kriterlerdir. 2014 de ne olmuş? Galatasaray tabii Türkiye’nin UEFA nezdinde turnuvalara en faal katılan takım olması nedeniyle UEFA’da izleme ihtiyacı hissetmiş. Özellikle mali kriterler büyük önem arz etmektedir. Mali kriterler deyince ne anlıyoruz, kısaca UEFA diyor ki, 2014 e bize kardeşim bugünden itibaren geriye dönük bakarım, sen futbol şirketleştirdiğin için geriye dönük 3 dönem zarfında 30 milyon avrodan fazla zarar edemezsin. Yani kümülatif olarak bakıyor. Bunu bize niye söylemiş ortada bir şey yokken de mi gelip söylediler, Olay şu, Galatasaray Kulübü 2012-2013 sezonu itibariyle Sportif AŞ 38 MİLYON Euro zarar etmiş, bu yetmemiş, 2013-2014 sezonunda da yaklaşık 39 milyon Euro tekrar zarar etmiş, bu da yetmemiş, 2014-2015 sezonunda da 30 milyon Euro zarar etmiş. Topladığımız zaman kriterlere göre, kümülatif yaklaşık 107 milyon Euro sportif AŞ zarar etmiş. Bunun üzerine UEFA 2014 mayısında gelip, dur kardeşim sen ne yapıyorsun, bizim kriterlerimiz açıkken, bu kadar sürede 30 milyon Euro zarar etmemen gerekirken 100’e çıkmışsın ayağın denk al ben seni izlemeye alıyorum demiş. Bundan sonra yaptığın her hareketi mali konular için takip edeceğim anlamına geliyor bu. 2 sene zarfında bu mali hareketlerde iyileşme göstermek zorundasın. Eğer kriterlerime uyamıyorsan, yaptırımlarım var, aman dikkat demiştir. Peki izleme nereye kadar. 2014 mayısında başladı, 2016 sezonu bitimine kadar, önümüzdeki sezonda bizi izleyecekler mali yapı itibariyle nereye gittiğine bakacaklar. İzlemeye bağlı olarak 6 ayda bir UEFA’ya raporluyoruz. Anlatıyoruz yaptıklarımızı. Tasarrufları, onları ikna etmeye çalışıyoruz ki Galatasaray’ı daha iyi bir mali yapıya yönetime ulaştırmak için çalıştığımı ikna etme amacındayız.

Nitekim son raporu geçen ay gönderdik. Bunun üzerine kendilerinde bir görüşme talep ettik, zannediyorum 5 Ekim’de Galatasaray’ı temsilen bir heyet UEFA’ya gidip yaptığımız tasarrufları, mali hareketlerin açıklamasında bulunacağız. Süreç orada bitmiyor tabii. Sonra tekrar görüşme olacak ve yüz yüze UEFA kriterlerine uyum politikamızı, neler yaptığımızı tekrar anlatacağız. Benim ve yönetimimin tek arzusu, Türkiye’nin iftihar ettiği bir marka olan Galatasaray Kulübü’nün UEFA gibi nezih bir organizasyonun bir şekilde dışında kalmaması için çalışmaktır. Bunun başarılı sonuçlanması için elimden geleni yapacağım. Ben ve yönetimin çok sıkı çalışıyoruz.

galatasaray-divan-17-0909

“18 MİLYON EURO KAR ETTİK”

UEFA kriteri 2009’da ortaya çıkmış. Galatasaray’ı yönetenler, bunun hiç farkında olmamışlar veyahut ciddiye almamışlar. Bugün için önemini kaybetmiştir, çünkü yönetimlerin sürekliliği anlamında bizim önümüze halledilmesi gereken bir konu olarak gelmiştir. Niye böyle olmuştur, orasını sizin yorumunuza bırakıyorum ama açıklamak durumuna olduğum bir konu var. Kulübü bu pozisyona getiren en önemli şey yapılan transferler. 2011-2012 sezonunda yapılan transferlerde kulüp aldığı ve sattığı oyuncuların balansını yaptığımızda 9 milyon Euro yaklaşık zarar etmiş. Arda’nın satılışını da kapsamaktadır, bir sonraki sezon yapılan transfer aktiviteleri çerçevesinde kulüp 43 milyon dolar zarar etmiş. Bazı oyuncular alınmış, satılamamış, pahalı alınmış. bir sonraki sezon bu zarar 61 milyon dolar olmuş. Öyle bir transferler yapmışız ki, ödediğimiz bonservis bedeli, sattığımız oyuncular mahsup ettiğimizde bu rakam çıkmış. 2014-15 sezonuna gelince, yönetimin değiştiği bir sezon. Yeni yönetim geldiğinde zaten eski yönetim transfer faaliyetlerini yapmıştı. Buradaki zarar da 10 milyon dolar. Yaklaşık son 3-4 sezonda 130 milyon dolarlık bir transfer zararı söz konusu. 60′ yakın oyuncu alınmış, bir çoğunun ismini dahi duymadığınızdan eminim. Menajerlere ödenmesi gereken paralar, maç başı paralar eklenince ortaya çok hacimli bir rakam çıkmaktadır. Bizim yönetime geldiğimiz dönemde büyük bir futbolcu stoğu ile karşı karşıyaydık. Mümkün olduğu kadar ideal kadro seviyesine çekmeye çalıştık. Bu dönem faliyetlerimizden artı 18 milyon dolar kar ettik.

Galatasaray’ın bu sarmaldan çıkması lazım. Transfer tabii ki yapılır ama bir yandan da şirketin mali yapısına dikkat etmek lazım. Eğer siz almazsanız. UEFA bunu dikkate alacaktır.

Biz yönetim olarak 3 seneliğine seçildik ve bu dönem zarfında bu eksi rakamları pozitife çevirmek için elimizden geleni yapacağız. Yazdığımız raporda da bu zararı belirttik. Nitekim bu dönemde de yaklaşık 90-100 milyon çerçevesinde gerçekleşen zararı, bu dönemde 80 ler seviyesine çekmeye çalıştık. UEFA’yı düzelen bir matematiğe ikna etmeye çalıştık. Tüm bunlar yaparken 23 Mayıs’ta seçim oldu. Önce şunu vurgulamak istiyorum. Bu UEFA kriterleri ve mali tablo karşısında bugünkü yönetim son derece dikkatli hem de spotif başarıdan geriye düşmemek için elinden geleni yapmaya çalışmaktadır ama maalesef geriye dönük olan bu tabloyu bu yönetim bir anda düzeltmesi çok zor. Onun için UEFA’ya giderken önümüzdeki 3 yıllık periyotta düzeltmeyi yapabileceğimizi ve bunun içinde ilave olarak izleme süresini uzatmalarını talep edeceğiz. Göreceksiniz ki bu tabloyu UEFA’nın istediği kıvama getireceğiz.

“YAKLAŞIK 420 MİLYON LİRALIK BİR ALIŞ VERİŞ OLMUŞ”

Bu dönemde bugüne kadar Galatasaray’da yaklaşık 420 milyon liralık bir alış veriş olmuş. Bu 427 milyon liranın 220 milyonu aşağı yukarı kredi olarak kulübün kasasına girmiş, 200 milyon lirası da kaynak yaratmak suretiyle olmuş. Bu parayla ne yapmışız, 2013-2014 sezonundan gelen basketbol borçları var, bunları kapatmaya çalışmışız. Geçmiş dönem futbolcu borçların ödemeye çalışmışız, menajer ödemelerini yapılandırmaya gitmişiz, kulübün genel harcamalarını bütün sportif dallardaki aktivitelerini en üst seviyede devam ettirmesi için gerekli harcamaların yapılmasını sağlamıyız. Bu arada yapılandırılan vergiler var. Hepsinin hacmi 427 milyon lira civarı tutuyor.

“FUTBOLCU ÖDEMELERİNDE SORUNUMUZ YOK”

“Tüm bunlar size biraz kısa boyutuyla yansıtmaya çalıştım. Aynı hızla devam edecek. Zannediyorum son 10 yıla baktığımızda ilk defa kulüp özellikle futbol takımını, futbolcu ödemelerinde sorunsuz hale gelmiştir. Sporculara teknik kadrolara vadesi geçmiş 5 kuruş borcumuz yoktur. Ayn ızamanda diğer amatör şubelerin ödemeleri de aynı şekilde. Sadece basketbolda 28 milyon lira gibi geçmişten gelen bir borç vardı. Bunu yaklaşık 13 milyon lirasını ödedik diğerlerini de kısa vadede kapatmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

“EN ÖNEMLİ HASSASİYETİMİZ STADIMIZ”

“Biz bu 3 ay zarfında başka ne yaptık; genel kuruldaki seçim yarışında baz sözler verdik. Gelirsek şunu yapacağız bunu yapacağız diye. En önemli hassasiyetlerimizden birisi stadımız. ilk çalışmalarımızdan birisi buydu. Şu anda Galatasaray’ın uhdesinde bir stat değil. Üst kullanım hakkın henüz verilmemiştir. Bunun endişesiyle seçilir seçilmez ilk ziyareti sayın Spor Bakanı’na yaptım. Bu durumun caimayı rahatsız ettiğini söyledim. Burada Galatasaray’ın hakkını korumamız gerektiği ve ne yapılması gerektiği konusunda görüştüm. Şöyle bir tablo çıkardılar; 4 seneden beri uyarıyoruz, 17 tane dava var. Stadın üzerinin kapatılması konusu var. Bugüne kadar kimse bize gelip, bu davayı açıyorsun ama bu daha farklı çözebilir miyiz diye yaklaşmadı. Şimdi biz geldik. Biz davalı olmaktansa sorun çözmeyi tercih ederiz. Açılan 17 davanın büyük bir kısım lehimize sonuçlanmış ama yaptığımız protokoller çerçevesinde tepemizde duruyor. Üst kullanım hakkını verin dediğimizde, karşımıza bu tablo çıkıyor.”

ARENA’YA BASKETBOL SALONU

“Stadın hemen yanındaki boşlukta bana müsaade ederseniz, yaklaşık 15 bin kişilik bir kapalı salon yapmak istiyorum dedim. Projesi ve ön çalışması yapılmış ama orada kalmış yine. Peki bu kadar borcun var bunu nasıl yapacaksın diye sordu Bakan. Biz de Sayın Bakan’ım bu çok kolay, yeter ki bu izni verin, ben konuştuğum finansman kuruluşlarından söz aldım. Bu tip yerlerin isim hakları çok önemli bir değer. Burayı yapacak kişi, isim hakkına binayen borçlanmamı sağlayacak hem de stadın üzerini kapatacak hem de salonu bana yapıp verecek. Bunu yapmakla bi defa Abdi İpekçi’den kurtuluyoruz. Yıllık 1 milyon liranın üzerinde kira ödüyoruz. Kendi yerimize geleceğiz. Antrenmanlar, spor okulları için salonlar ve yeteri kadar gelir getirebilecek alanlar çıkıyor. Sayın Bakan bunu son derece olumlu karşıladı. Şu anda projemiz de bitti, inşallah bayram ertesi tekrar bakanlığa gidip olur alacağız. Burada yapacağımız bu salon vasıtasıyla hem stadın üzerin cebimizden para çıkmadan kapatacağız hem de modern bir salona sahip olacağız.”

“GENEL KURUL HAZIRLIĞI İÇİNDEYİZ”

“Kasım ayı itibariyle olağanüstü genel kurul hazırlığı içindeyiz. Muhtelif alternatifler getireceğiz. Tüm senaryoları genel kurul önüne koyacağız. Kabul edilen senaryo çerçevesinde faaliyetlerimize devam edeceğiz. Hukuki boyutunu da ihmal etmiyoruz Kulübün menfaatlerini koruyacak şekilde tasarruflarımız devam edecek.”

“BU YÖNETİM EMANETİN BİLİNCEDEDİR”

“Bizler en iyi şekilde ve Galatasaray etiğine uygun olarak kulübü yönetmekteyiz. Kimse şunun tersini düşünmesin; Ben ve Yönetimim 3 yıllığına bu göreve geldik. Hayatımda hiçbir zaman hiçbir işi yarım bırakmadım. Arkadaşlarım da öyle. 3 yıllık görev süremiz doluncaya kadar görevi bırakmayacağız ve neye malolursa olsun Galatasaray’a verdiğimiz sözlerin ve vaatlerin hepsini harfiyen yapacağız”