SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Pereira: “Daha ofansif bir futbol oynayacağız”

Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde A Grubu ilk maçında Molde ile 17 Eylül 2015 Perşembe günü yapacağı karşılaşma öncesinde Teknik direktör Vitor Pereira ve oyunculardan Şener Özbayraklı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Güncellenme: 17:18, 16/09/2015
Pereira: “Daha ofansif bir futbol oynayacağız”

Vitor Pereira Molde karşısında takımının daha ofansif bir futbol sergilemesini istediğini dile getirirken; en büyük desteğin taraftarlardan geleceğini söyledi. Şener Özbayraklı ise elinden gelenin en iyisini yapmak istediğini, rakipten çok kendi oyununa odaklanacağını ifade etti.

Toplantıya 20 dakikalık bir gecikme ile katılan Pereira basın toplantısına geç kalması nedeniyle basın mensuplarından özür dileyerek sözlerine başladı. Pereira, basın toplantısında şunları söyledi:

“Hepinizden çok özür diliyorum. 20 dakika öncesinde aslında stada geldim evimden ilk kez geliyordum. Stada aslında 3 kez geldim ama girişi bulamadığım için bir türlü stada giremedim.

Milli maç arasında oynadığımız Atromitos ve Antalyaspor karşılamalarında takımı beğenmiştim. Özellikle Atromitos maçında takımımızın durumunu beğenmiştim. Daha sonra oynadığımız Antalyaspor maçında bazı eksikler gördüm ama Avrupa maçı sonrasında yaptığımız bir maçtı. Rakibimiz karşısında pozisyonlar bulduk. Milli maç arasına girdik. Fenerbahçe gibi büyük takımlar için buluşmalar zor olmuştur. Sporcular milli takımlarına gidiyorlar ve oldukça zorlu maçlar oynuyorlar. Farklı bir antrenman sisteminin içine giriyorlar ve dahası maçtan sonra aynı şekilde zor bir seyahat yapıyorlar. Kasımpaşa maçında defansif anlamda iyiydik ama agresifliğimiz ve dinamiğimiz eksikti. Yarınki maçta daha iyi bir çalışma ortaya koymalıyız.

Bu hafta bizim için zor bir hafta. Oynayamayacak çok fazla oyuncumuz var. Her oyuncumuzun bu takımda oynayabileceğini göstermek istiyoruz. Üç karşılaşma var ve bu üç karşılaşmayı da kazanmalıyız. Yarınki maçta ofansif olarak daha iyi oynamalıyız. Eksik oyuncularımızın eksikliklerini kapatmak istiyoruz. İki maçta da biz bunu başaracağız. Taraftarlarımız desteğine ihtiyacımız var.

Bizi bekleyen bir antrenman daha var bugün. Umarım kötü bir sürprizle karşılaşmam ve sonunda ben bile çıkmak zorunda kalsam ben de çıkıp oynayabilirim nasılsa ben de antrenmanlara çıkıyorum. Koşmadan takımı organize eden bir konum orta saha.

Önemli oyuncular eksikliği olan oyuncular. Kaliteli oyuncuların eksikliği hep hissedilir. Ama dengeli bir takımımız var. 3-4 sakatlık bir arada gelince üzerimizde yük oluşturdu. Ama oynayacak oyuncularımız kulübün ve taraftarımızın istediklerine cevap vereceklerdir. Taraftarlarımızın da bize en iyi desteği vermesini bekliyoruz.

Biz yarın bir final oynayacağız. Yarınki maça böyle bakıyoruz. Bizim için en önemli final Molde ile oynayacağımız maç. Hep maç maç değerlendirdik durumumuzu. Son derece iyi bir rakibimiz var. Ben şimdiden hedef belirlemeye inanmıyorum. Hem oyuncularımın hem benim rüyam kupalar kazanmak. Kendimizi ispatlayarak maç maç kendimizi kanıtlamalıyız. Hiçbir şey kolay kazanılmıyor. Eğer hak edersek diğer turları düşüneceğiz.. Kaliteli oyuncular aldınız diye en iyi yerlere hemen çıkacaksınız diye bir şey yok. Bizim için önemli olan Molde maçı. Biz takım olarak çok zor bir hafta geçiriyoruz özelikle de taraftarlarımızın maç boyunca bunu görüp bize sonuna kadar destek vermelerini istiyoruz.

“Benim antrenman metodum bana kupalar kazandıran bir metot”

Sakatlıkların kasık bölgesinde olduğu düşünülürse kasık bölgesinin benimle bir derdi olmalı. Hayatımda bu güne kadar kaç sezon öncesi dönem geçirdiğimi biliyor musunuz? 15 civarı. Her hocanın kendi metotları vardır. Benim antrenman metodum bana kupalar kazandıran bir metot. Bugüne kadar böyle başarılı oldum. Kupa kazanmanın ve antrenmanın farklı yolları vardır. Benim çalışma stilim beni başarılı kıldı. Hiçbir sakatlık aslında çok ciddi değil. Hep bir iki haftalık sakatlıklar. Herkesin farklı bir metodu vardır. Benim antrenmanlarım çok yoğun geçer, çok fazla pas ve son vuruş çalışması yapılır. Buna alışık olmayan futbolcularımızın kasık bölgesine çok yük binmiş olabilir. Bir adaptasyon metodu yaşıyor futbolcularım. Biz ofansif oynamak istiyoruz ki bu da normaldir. Çok çok çok son vuruş çalışması yapıyorum. Bu nedenle kasık sakatlanması yaşanıyor. Ancak herkes aynı sakatlığı yaşamıyor. Hiçbiri çok ciddi değil. Benim metoduma adaptasyon süreci gerektiriyor. Laktak testi ile hiçbir alakası yok. Futbolcuların yorulma zamanını ölçen bir testtir ve şu andaki sakatlıklarla alakalı değil. Antrenmanların doğru ayarlanması ile bağlıdır. Bunu düşünüyordum ama halen de böyle düşünüyorum. Hepsi çok ağır değil hepsi yüklenmeden alakalı sıkıntılar. Futbolcular belki çok fazla koşu yapmaya alışıklar ancak benim metodum böyle değil. Sahanın etrafında koşmak artık geçmişte kaldı. Dürüstçe bunu söylemek istiyorum. Herkesin yaptığı işe saygı duyuyorum. Benim işim bugüne kadar sonuç verdi bundan sonra da sonuç vereceğine inanıyorum.

Ben 18 yıl spor konusunda eğitim aldım. Fizyoloji, anatomi ve biyo mekanik okudum. Üniversitede yıllarca eğitim aldım. Yardımcılarım da üniversitelerde hocalık yaptılar 15yıl boyunca. Son 4 yılda bana 3 lig şampiyonluğu ve çok sayıda da kupa kazandırdı. Bu da bu sistemin yeterli bir ispat olduğunu düşünüyorum. Tabii ki düzeltmeler olur. Kasık sakatlığı bunu buraya çekmiş olabilir belki daha az son vuruş antrenmanı yapmak gerekiyordu.”

Şener Özbayraklı’nın açıklamaları…

Şener Özbayraklı ise şunları söyledi: “Rekabette kazanacak olan Fenerbahçe’dir. Ben yeni transfer oldum. Kendimi kanıtlamak için elimden geleni yapmak istiyordum. Ama kimsenin sakatlanmasını istemem. Gökhan abi sakatlanınca ben de bir şans yakaladım. İnişli çıkışlı bir grafiğim oldu. Bundan sonra çok maç var ben yine kendimi aynı şekilde hazırlamaya çalışıyorum. Bu tabii hocamızın takdiri tabii oynamak herkesi mutlu eder.

Çeşitli hocalarla çalıştım. Herkesin oyun yapısı farklı. Hocamız da kendini ifade etti. Kendi oyun yapısı ve becerisini benim kıyaslamam mümkün değil. Çok kısa süre oldu. Hocamızın tecrübesi çok fazla. Futbol hayatım devam eder. Önümde çok yıllar var. Futbol hayatımdan sonra her futbolcu tecrübelerini yansıtmak ister dediğim gibi herhangi bir düşüncem yok. Ülkeme ve futbola faydalı olmak isterim. Defansı yapmamız gerekiyor ama ben de elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum.

Artık günümüz futbolunda rakiplerimizi izleyip analiz etme şansı buluyoruz. Ben de hocalarımız sayesinde bir yere sahip oluyorum. Benim de bazı tecrübelerim var. Avrupa arenasında oynamak farklı bir şey. Benim futbol mantalitem rakibe önlem almayı gerektirir ama kendi oyunuma bakarım. Ama sahanın içinde olmak motive olmak çok başka bir şey Ben elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.”