SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyonlara müşavirlik yolu açıldı

Milli güreşçiler Rıza Kayaalp ve Taha Akgül, kariyerlerinde ikinci kez dünya şampiyonluğuna ulaştıkları için spor müşavirliği kadrosu almaya hak kazandı.

Güncellenme: 11:38, 15/09/2015
Şampiyonlara müşavirlik yolu açıldı

ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Rıza Kayaalp ve Taha Akgül için 30 yaşından sonra yeni bir dönem başlayacak.

“Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Müşavirleri Atanma ve Çalıştırma Yönetmeliği”ne göre, iki kez dünya şampiyonluğuna ulaştıkları için iki sporcunun da 30 yaşından sonra atamaları yapılabilecek.

25 yaşındaki Rıza Kayaalp 2011 ve 2015, 24 yaşındaki Taha Akgül de 2014 ve 2015’teki dünya şampiyonalarında altın madalya kazanarak, müşavirlik kadrosunu hak etti. İki sporcu da 30 yaşına ulaştıklarında spor müşavirliği kadrosuna atanabilecek. Başarılı güreşçiler, bakanlık veya genel müdürlük bünyesinde çalıştırılabilecek.

Üçüncü kez dünya şampiyonluğu elde eden Selçuk Çebi ise daha önce müşavirlik kadrosuna atanmıştı.

Yönetmeliğe göre spor müşaviri kadrosu alabilmek için olimpiyat şampiyonluğu veya olimpik spor dallarından birinde büyükler kategorisinde birden fazla dünya şampiyonluğu kazanmak, 30 yaşını doldurmuş ve 65 yaşından büyük olmamak gerekiyor.