SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih Terim o davayı kazandı

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e sosyal paylaşım sitesi üzerinden hakaret içerikli paylaşımda bulunduğu gerekçesiyle hakkında açılan davada, Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Yüksel Beşir, 2 bin 180 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Güncellenme: 12:08, 15/09/2015
Fatih Terim o davayı kazandı

İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında Fatih Terim’i avukatı Rezan Epözdemir temsil etti. Sanık Yüksel Beşir duruşmaya katılmadı. Mahkeme hakimi, İzmir’de yaşayan sanığın talimatla alınan ifadesinin mahkemeye ulaştığını bildirdi.

SANIK: BİRAZ AŞIRIYA GİTTİĞİMİ KABUL EDİYORUM Sanık Yüksel Beşir savunmasında, “Ben Galatasaraylıyım. Olay tarihinde Galatasaray’ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile kupa maçı vardı. Fatih Terim, Galatasaray’ın teknik direktörü değildi ancak takımı, öncesi itibariyle Fatih Terim kurmuştu. Galatasaray çok kötü oynamıştı. Ben de sinirlendim, kötü oyun sebebiyle kendimi kaybedip Twitter hesabımdan iddianamedeki sözleri yazdım. Birkaç saat içerisinde farklı zamanlarda 5 şekilde Twitter’a yazı yazdım. Biraz aşırıya gittiğimi kabul ediyorum. Suç kastım yoktu. Fatih hocadan özür diliyorum. Zaten sonrasında pişman olup yazdıklarımı silmiştim” şeklinde konutu.

TERİM’İN AVUKATI: CEZA VERİLSİN Daha sonra söz alan Fatih Terim’in avukatı Rezan Epözdemir, sanığın doktor olduğunu hatırlatarak, “Sanık, mesleği icabı toplumda saygınlığı olan bir kişi ve milyonlarca insanın gördüğü sosyal paylaşım sitesinden hakaret etmiştir. Bu durum kabul edilemez. Zararın ağırlığı düşünülerek ona göre ceza verilmesini talep ediyoruz” dedi.

109 GÜN ADLİ PARA CEZASI VERİLDİ, CEZA ERTELENDİ Kararını açıklayan mahkeme hakimi, sanığın üzerine atılı “hakaret” suçunu işlediğinin sabit olduğuna kanaat getirerek, suçun işleniş biçimi, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığını göz önünde bulundurarak sanığın, günlüğü 20 TL’den 109 gün, toplamda 2 bin 180 TL adli para cezasına mahkum etti. Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verdi.

İDDİANAMEDE 2 YILA KADAR HAPSİ İSTENMİŞTİ Sanık Yüksel Beşir hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 3 Aralık 2013 tarihinde kendisine ait Twitter hesabından şikayetçi Fatih Terim hakkında hakaret içeren yazılar yazdığı belirtilerek, şüphelinin de alınan ifadesinde yazdıklarını kabul ettiği ifade edilmişti.

UZLAŞMAK İSTEDİ AMA TERİM KABUL ETMEDİ Şüphelinin pişman olduğu ve Fatih Terim ile uzlaşmak istediği ancak Fatih Terim”in uzlaşmayı kabul etmediği anlatılan iddianamede sanık Yüksel Beşir hakkında “hakaret” suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti.