SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Güreşte 18 yıl sonra büyük başarı geldi

Türkiye, ABD'nin Las Vegas kentinde sona eren Dünya Güreş Şampiyonası'nda, 18 yıl aradan sonra gelen önemli bir başarıya imza attı.

Güncellenme: 13:18, 14/09/2015
Güreşte 18 yıl sonra büyük başarı geldi

Türk sporcular, 1951, 1957 ve 1962 yıllarının ardından ilk kez bir dünya şampiyonasında 3 altın madalya kazanma başarısını gösterdi. Milli takım, ABD’deki şampiyonayı 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya ile kapatmıştı.

Türkiye, 1951 yılında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirilen şampiyonada, 6 altın ve 1 bronz madalya kazanarak, tarihindeki en önemli başarıyı yakalamıştı.

İstanbul’da 1957’de yapılan dünya şampiyonasını da Türkiye 8 madalya ile bitirdi. Milli güreşçiler 4 altın madalyanın yanı sıra 2 gümüş ve 2 bronz madalyanın sahibi olmuştu.

Milliler, en son 3 altın madalyayı 1962 yılında İspanya’nın Toledo, 1997 yılında da Polonya’nın Wraclow ve Rusya’nın Krasnojarsk kentlerindeki şampiyonalarda elde etmişti. Türk sporcular 1962 yılında 3 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalya kazanırken, 1997’deki şampiyonayı ise 3 altın ve 2 gümüş madalya ile tamamlamıştı.

Millilerden başarılı günlere dönüş sinyali

Türk Milli Takımları, 2015 yılında Las Vegas kentindeki şampiyonada bu başarılı tekrar ederek, başarılı günlere dönüş sinyali verdi.

Şampiyonada erkekler serbest stil 125 kiloda Taha Akgül, grekoromen stil 130 kiloda Rıza Kayaalp ve 80 kiloda Selçuk Çebi şampiyonluk kürsüsünde yer alarak, Türkiye’ye büyük bir gurur yaşattı.

Serbest stil 86 kiloda Selim Yaşar, geçen seneki şampiyonadaki derecesini bir adım öne taşıyarak, gümüş madalya kazandı. Serbest stil 70 kiloda Yakup Gör ise geçen seneye göre gerileyerek, bronz madalyada kaldı.

Kadınlar 58 kiloda Elif Jale Yeşilırmak ise geçen sene yapılan dünya şampiyonasında olduğu gibi yine bronz madalya ile Türkiye’ye döndü.

Başkanvekili Fidan’ın görüşleri

Türkiye Güreş Federasyonu Başkan vekili Mustafa Fidan, en son 18 sene önce böyle bir başarının yakalandığını, bu nedenle de mutlu olduklarını söyledi.

Olimpiyatlar için hedeflediğimiz 10 vizeden, 4’ünü dünya şampiyonasında aldıklarını hatırlatan Fidan, “18 senedir böyle bir başarı söz konusu değildi. Belirlediğimiz hedef yönünde 10 vize ile olimpiyatlara katılmayı planlıyoruz. Dünya şampiyonası gibi büyük bir engeli aşmış bulunuyoruz” dedi.

1997 yılından bu yana 3 altın madalyayı ilk kez kazandıklarına dikkati çeken Fidan, “Bu başarı bizim için çok önemli. 18 yıllık açıdan bakıldığında bizler bunu geliştirmeye çalışacağız. İnşallah daha fazla madalyalara ulaşır ve sayıyı arttırırız” ifadelerini kullandı.