SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolsuz 3 puan

14 Eylül 2015

MAÇ öncesinde herkesin merak ettiği konu, Fenerbahçe'nin mecburiyetten sahaya sürdüğü 11'in göstereceği performanstı. Alves, Ba ve Kjaer'in sakatlıkları nedeniyle Kadlec'in yanına Mehmet Topal'ı çeken Vitor Pereira, son antrenmanda Diego'nun yaşadığı sakatlık sonrası Ozan Tufan'ı ilk 11'e aldı. En büyük handikap olarak savunma bloğu gösteriliyordu. Defansif anlamda eleştirilen Fenerbahçe'de birbirleriyle hiç yan yana oynayamayan Mehmet Topal ile Kadlec'in Kasımpaşa forvetlerini nasıl durduracağı merak konusuydu. Ancak iki oyuncu da görevlerini eksiksiz yaptı.

Öncelikle şunu belirteyim; Fenerbahçe, Diego'nun yokluğunu fazlasıyla hissetti. Teknik direktör Pereira, hazırlık döneminden itibaren takımın hücum organizasyonlarını Brezilyalı 10 numaranın üzerine kurmuştu. Diego, atakları yönlendiriyor, kenar beklerini oyuna sokuyor ve forvetleri besliyordu. Ancak dün bu işleri yapan kimse olmadı. Fenerbahçe orta alanı mücadeleciydi ama hücuma çıkmakta zorlandı. İlk 45 dakikada neredeyse ceze sahasına bile giremedi.

Elindeki kadroya rağmen üçüncü bölgede çoğalamaması Fenerbahçe adına büyük bir handikap. Ozan'ın Van Persie'ye attığı güzel pas dışında ceza sahasına top atılmadı. Pozisyon kısırlığının yaşandığı maçta gol duran toptan geldi. Meireles'i beğenmedim. Pereira onu neden 87 dakika sahada tuttu anlamadım. Josef, savunmaya daha yakın oynadığı için topla çıkamadı. Ozan, henüz takıma uyum sağlayamamış. İstekli ama verimli olması için zamana ihtiyacı var.

Böyle maçlarda Nani'nin daha fazla devreye girmesi gerekir. Tamam, istatistik hanesine bir asist yazıldı ama genel anlamda varlığıyla yokluğu belli değildi. Van Persie kalitesindeki bir forvetin, Ozan'ın pasını gole çevirmesi gerekirdi. Pereira'nın Nani ve Van Persie'yi kenara almasının ardından takım biraz daha toparlandı. Fernandao'nun son bölümde savunmaya yaptığı yardımları da gözardı etmemek gerek.

İkinci yarıda Kasımpaşa baskılı oynamaya çalışsa da Fenerbahçe savunması açık vermeyince 90 dakikayı pozisyon bulamadan bitirdi. Tamam Fenerbahçe pozisyon vermedi ama bu kadro savunma değil hücum için kuruldu. Yıldızlar topluluğu bir takımın bu kadar kötü oynamaya hakkı yok. Pereria'nın acilen hücum sorununu çözmesi gerekiyor. Hücum hattına milyon eurolar harcandı ama ilk 4 haftada bu takım sadece 6 gol atması endişe vericik. Fenerbahçe daha takım olamadı. Dün kötü oynarken kazandılar ancak her zaman böyle futbolla 3 puana alamazsınız.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek