SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Doğru teşhis

14 Eylül 2015

Koca 40 dakikada Van Persie'nin pozisyonu dışında heyecan yaratan tehlike yaşanmadı. Sıkıcıydı. Fenerbahçe sanki uzak deplasmana çıkmış gibi savunmayı orta sahada kurmuştu. Topal defansa gidince ikizinden kurtulan Souza'ya bu kez iki benzer daha katılmıştı. Meireles ile Ozan Tufan tıpkı Brezilyalı gibi oyunu iki yönlü oynamaya çalışıyor, ama aynı kafa yapısına sahip oldukları için sanki omuz omuza görev yapıyorlardı. Doğal olarak bire bir adam geçme, topsuz oyun ve kanatları besleme özelliği bulunan Diego'nun yerini tutmaları mümkün değildi. Ozan zaman zaman biraz daha sağa gelmeye çalıştı, ama bu beton gibi orta saha ne Nani, ne Fernandao ne de Persie'ye gerekli servisi yapamadı.

Kasımpaşa da orta sahasını kalabalık tutunca 40.dakikaya kadar (istatistiklere göre ilk 20 dakika yüzde 61 bu bölgede oynandı) iki takımın kıpırdayacak yeri kalmadı. Fenerbahçe'nin golü ilk kornerinden ve Veysel'den daha güçlü olduğu anlaşılan Souza'nın kişisel becerisinden geldi. Yoksa devre golsüz bitse kimse itiraz etmezdi.

Kasımpaşa'nın ikinci yarıya baskılı başlamasındaki Perreira teşhisi doğruydu. Çünkü Norta saha oyunu soğutamıyor, Nani-Persie- Fernando üçlüsü rakip savunmaya baskı yapmıyor, bu nedenle ev sahibi elini kolunu sallaya sallaya ceza alanına kadar geliyor, kısacası bu üçlü lüks kaçıyorlardı. 61'de Nani ile Persie'nin çıkışları ile alper-Markoviç (hazır görünmemesine rağmen) enerji getirdi, direnç arttı. Topu ayakta tutma adına yine sıkıntı vardı, ama Kasımpaşa artık rahat gelemiyordu. Üstelik Fernandao defansa müthiş katkı verdi. Veysel de çenesini tutamayıp, kırmızı görünce 3 puan ufukta göründü.

Fenerbahçe için zor maçtı, iyi atlattı. Ama Emre gidince tek kalan Diego'suz orta sahanın basmakalıp hali tedirgin ediciydi. Belli ki, Brezilyalı yoksa forvet üçlüsü de yok. Sanırız, dün gece değişiklikte nokta atışı yapan Perreira'nın bu konuya acilen çare bulması gerekecek. Ya bu gibi durumlarda Volkan Şen, alper tipi oyuncuları 11'e alıp, topun kenarlara taşınmasıni isteyecek ya da yeni bir Diego icat edecek.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek