SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Antrenman maçı

14 Eylül 2015

Trabzonspor karşısında zorlanan, Gaziantepspor deplasmanında 75. dakikaya kadar varlık gösteremeyen Beşiktaş bu kez çok rahat kazandı. Adeta antrenman maçı havasında geçen Başakşehir karşılaşmasında fark çok rahat 5-6 olabilirdi.

Yazının girişinde bahsettiğim 2 müsabakada en büyük engel kısa pasla oynayan siyah beyazlılara karşı rakiplerin savunmanın ortasını kalabalık tutmasıydı. belli oldu ki Şenol Güneş takımını bu dizilişte oynatacak. aynı oyun planına rağmen hücumda bu kez aktif olunmasını sağlayan şey Sosa'nın varlığı oldu. arjantinli yıldızın vasat performans sergilese bile o bölgede olması önemli.

Çünkü çok adamla yüklendiklerinde ve rakibin orta sahası stoperlere yaklaştığında duvara karşı top çevirmenin önemi iyice artıyor. Madem ki kısa pas oyunu oynanacak, Sosa sağlıklı olduğu sürece o kadroda yer almalı. Sosa'nın ilk kez ilk 11'de başladığı maçta kalitesini ortaya koyması ve Gökhan Töre'nin nihayet kıpırdanması beşiktaş'ın hakimiyeti ele geçirmesine yetti. Üstelik oğuzhan önceki maçlar gibi etkili değildi, kanat beklerinden de katkı gelmedi.

Sosa ve Gökhan Töre sayesinde sağlanan üstünlüğü skora çeviren Mario Gomez'in tartışılmaz kalitesi oldu. Alman oyuncu özellikle bayern Münih döneminde kazandığı kapalı savunmaya karşı oynama becerisinden güzel örnekler gösterdi. Beşiktaş iyi yolda, ama Başakşehir için olumlu konuşmak zor. Kasımpaşa ile oynadıkları maçtan sonra da belirtmiştim. Geçen sezonki takımın yerinde yeller esiyor. Her geçen gün kötüye gidiyorlar. 8 kişiyle savunma yapmayı beceremediler. Daha ligin 4. haftasında adeta halı sahada verilecek pozisyonlar yaşamaları durumun vehametini gösteriyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek