SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2013 Avrupaşampiyonu ve 2014Dünya üçüncüsüFransakarşısındamaçaiyi başlamamızarağmen,mücadelemizi galibiyet ile süsleyemedik.Öncelikle bir haftadır bizebu heyecanı yaşatan oyuncu ve teknik ekibimize teşekkürediyoruz.

Maça gruptan namağlup gelmenin verdiği moral ve kendi evinde fantastik yeni stattan bozma salonlarında 27500 seyirci önünde oynamanın getirdiği özgüven ile başlayan Fransa NBA patentli TonyParker'ın idaresinde ve 6 NBA oyunucusu ile galibiyete imza attı.Aslında grup maçlarındaparlak bir görüntü çizmemelerine rağmen, kazanmak için gerekli mücadeleyi her maçta gösterdiler.

Milli takımımız ise dar rotasyon ile mücadele etmenin, Türk olmaktan kaynaklanan özgüven eksikliğinin, (tabiikiDixon hariç) ve turnuva öncesinden başlayarak, şampiyona devam ederken de her türlü iyi niyetli uyarıya rağmen gerekli sinerjinin yaratılamamasının verdiği sıkıntılarla üzerlerindeki ölü toprağını ara sıra kıpırdansa da bir türlü atamadı.

Müsabaya iyi başlayan millilerimiz Fransızların şut problemini alan savunması ile avantaja çevirince, Dixon ve Ersan’ın üçlükleri ile ilk periyoduk önce bitirdi. İkinci periyotta milli takımımızın oyunu domine eden görüntüsü içerisinde son 3.5 dakikadaya kadar devam etse de, rakibin tempoyu arttırması ve seyircinin uyanması ile başlayan top kayıplarımız neticesinde Fransa periyotu 10 sayı ile önde bitirdi.

3. PERİYODUN 3. dakikasında alan savunmasına dönen takımımız tekrar maça dönmüşken, hakemlerin hatalı kararı neticesinde Ergin Ataman’ın sahaya girerek hakemlere teknik faul dışında alternatif bırakmaması, bu sefer takımı olumsuz etkileyerek konsatrasyonumuzu tamamen bozdu. ve maç biziö açımızdan bitti. Kural gereği topun küçük bir kısmı bile çember seviyesinin içinde iken kimse om topa dokunamaz. Oysa bu pozisyona kadar hakemler mükemmele yakın bir yönetim göstermişlerdi. Dolayısı ile zor pozisyonda 3. periyotta ilk kez hata yapan hakemlere karşı ısrarlı faul almak, istemek tartışılması gereken bir konudur. Böylece gece bizi için beklemediğimiz bir skorla bitti.